PoradyWłóż obrane ziemniaki do butów. Rozwiążesz 2 problemy jednocześnie!

Włóż obrane ziemniaki do butów. Rozwiążesz 2 problemy jednocześnie!

Jak rozciągnąć skórzane buty? Fot. Genialne.pl
Jak rozciągnąć skórzane buty? Fot. Genialne.pl
02.06.2023 15:36

Skórzane buty bywają ciasne, przez co nie są zbyt wygodne. Rozwiązaniem problemu może być... obrany ziemniak. Podpowiadamy, jak z jego pomocą rozciągnąć skórzane buty. To niepozorne warzywo pomoże również w pielęgnacji obuwia.

Ziemniaki to w wielu domach nieodzowny składnik obiadu. Mają jednak wiele niezwiązanych z gotowaniem, czasami nieoczywistych zastosowań. Dzięki prostym trikom możesz rozciągnąć i wyczyścić skórzane buty. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak rozciągnąć skórzane buty z pomocą ziemniaka?

Skórzane buty są solidne i eleganckie. Kiedy już nieco się rozciągną, są również bardzo wygodne. Niestety na początku większość z nich uciska palce stóp i powoduje bolesne obtarcia. Aby rozciągnąć skórzane buty, możesz użyć prawideł, a jeśli ich nie masz, zanieść buty do szewca. Jest jeszcze inne, tańsze wyjście — sięgnij po ziemniaki. Obierz 2 kartofle, a następnie włóż po jednym do każdego buta. Wepchnij je jak najgłębiej. Zostaw je tam na noc. Sok ziemniaków zmiękczy skórę i sprawi, że będzie bardziej podatna na rozciąganie. Dzięki temu buty nie będą już uciskać stóp. Rano wyjmij ziemniaki i dokładnie wytrzyj wnętrza butów wilgotną ściereczką.

Jak rozciągnąć skórzane buty? Fot. Genialne.pl
Jak rozciągnąć skórzane buty? Fot. Genialne.pl

Jak czyścić buty ziemniakiem?

Ziemniaki pomogą nie tylko rozciągnąć skórzane buty. Możesz z powodzeniem wykorzystać je, by wyczyścić obuwie i usunąć z niego przykry zapach.

  • Aby usunąć zabrudzenia, przekrój ziemniaka na pół i potrzyj powierzchnię butów miąższem. Usuniesz w ten sposób cały brud oraz plamy. Po zakończeniu czyszczenia wytrzyj nadmiar soku miękką ściereczką. Dodatkową korzyścią z zastosowania tego triku będzie nabłyszczenie skóry. Po wyczyszczeniu ziemniakiem i dokładnym wytarciu buty będą wyglądały niemal jak nowe.
  • Aby pozbyć się z butów brzydkiego zapachu, włóż obrane bulwy do butów i zostaw na noc. Tym razem nie musisz wpychać ich bardzo głęboko. Pamiętaj jednak, by rano wytrzeć wnętrza butów wilgotną szmatką.

Do czego jeszcze można wykorzystać ziemniaki?

Ziemniaki możesz wykorzystać w domu na kilka innych sposobów.

  • Połówką ziemniaka potrzyj umyte szyby kabiny prysznicowej. Zabezpieczysz je przed osadzaniem się kamienia.
  • Wodę z gotowania ziemniaków stosuj jako nawóz dla roślin.
  • Wykorzystaj wodę z ziemniaków jako płukankę do włosów i dodawaj do kąpieli. W pierwszym przypadku zadziała wzmacniająco, a w drugim wygładzająco.
  • Przekrojonego ziemniaka włóż do chlebaka. Dzięki niemu pieczywo dłużej pozostanie świeże.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także