PoradySadząc drzewa na działce, stosuj te zasady. Inaczej sąsiad może użyć sekatora

Sadząc drzewa na działce, stosuj te zasady. Inaczej sąsiad może użyć sekatora

Jak sadzić drzewa na działce? Fot. Freepik
Jak sadzić drzewa na działce? Fot. Freepik

20.07.2023 17:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Teoretycznie możesz urządzać swoją działkę lub ogród, jak ci się podoba. Jednak jeśli twoje rośliny będą przeszkadzać sąsiadom, mogą wystosować pismo z żądaniem przesadzenia ich. Podpowiadamy, jak sadzić drzewa na działce, by uniknąć takich problemów.

Drzewa ozdabiają działkę, dają cień, a w wielu przypadkach również owoce. Kiedy ich gałęzie lub korzenie przedostają się poza twój teren i zaczynają wchodzić na działkę sąsiada, mogą stanowić jednak spory kłopot. Sąsiad może wystosować do ciebie specjalne pismo, a jeśli nie spełnisz jego żądania, obciąć gałęzie lub korzenie drzewa. Aby uniknąć sąsiedzkich sporów, powinieneś wiedzieć, jak sadzić drzewa na działce.

Co o sadzeniu drzew na działce mówi prawo?

Nie ma żadnych specjalnych przepisów wskazujących, jak należy sadzić drzewa na działce. Prawnicy wskazują jednak, że należy kierować się zapisami art. 144 Kodeksu cywilnego i robić to w taki sposób, by nie przeszkadzać sąsiadom. Wspominany przepis nakazuje bowiem właścicielom nieruchomości korzystać z niej tak, by "powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich". Dodatkowo art. 150 Kodeksu cywilnego zezwala na obcięcie korzeni oraz gałęzi, a także zerwanie owoców, które wychodzą na działkę sąsiada z twojej posesji. Przepis ten precyzuje jednak, że może zrobić to dopiero po wysłaniu pisma z prośbą o przesadzenie drzewa ze wskazaniem terminu, kiedy ma to nastąpić. Jeśli dostaniesz taki dokument, powinieneś przenieść roślinę. W przeciwnym razie sąsiad może ją uszkodzić. Aby uniknąć takich sytuacji, lepiej rozważnie wybierać miejsce posadzenia drzewa.

Jak sadzić drzewa na działce? Fot. Freepik
Jak sadzić drzewa na działce? Fot. Freepik

Jak sadzić drzewa na działce, żeby nie narazić się sąsiadom?

Jak wspomnieliśmy, nie ma przepisów, które mówią, jak mają być rozlokowane drzewa na działce. Podpowiedzią może być jednak regulamin Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Prawdopodobnie właśnie po to, by uniknąć sąsiedzkich niesnasek, zamieszczono w nim wskazówki dotyczące tego, jak sadzić drzewa na działce.

  • Najbliżej ogrodzenia — w odległości 1 m — można sadzić krzewy owocowe i słabo rosnące.
  • W odległości 2 m od granicy działki możesz zasadzić drzewa owocowe (z pewnymi wyjątkami), ozdobne i karłowate, a także silnie rosnące krzewy.
  • Morelę można sadzić dopiero 3 m od ogrodzenia.
  • Drzewa czereśni i orzecha włoskiego należy ulokować 5 m od granicy działki.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także