PoradyMało kto wie, że z tego jednego powodu seler sadzi się po 15 maja

Mało kto wie, że z tego jednego powodu seler sadzi się po 15 maja

Seler jest z roku na rok coraz bardziej popularnym warzywem, pojawiającym się w przydomowych ogródkach. Nie wszyscy jednak radzą sobie z jego uprawą, gdyż bywa on "kapryśny", zwłaszcza jeśli nie wie się o nim kilku podstawowych rzeczy. Pokażemy ci, jak sadzić seler tak, aby jego korzeń był możliwie okazały.

jak sadzić seler fot. getty images
jak sadzić seler fot. getty images
Manuel

15.05.2023 10:05

Spomiędzy tzw. warzyw korzeniowych seler zawiera zdecydowanie najwięcej fosforu, a poza tym jest także bogatym źródłem wapnia, cynku, potasu, magnezu i żelaza. Jest również ważnym źródłem witaminy A, B1, B2, B6, PP, E i C oraz aminokwasów. Zdecydowanie warto go więc mieć w swoim ogródku.

Jak sadzić seler?

Najlepszym momentem na posadzenie go jest zazwyczaj druga połowa maja. Seler nie lubi bowiem z jednej strony niskich temperatur ( i zwłaszcza przymrozków!), a z drugiej źle znosi bardzo wysokie temperatury  i bardzo dużą ilość słońca. Przymrozki co prawda nie zniszczą go, ale to właśnie one odpowiadają za brak tworzenia korzenia, dla którego go uprawiamy. Jest to warzywo, które rośnie najlepiej na glebach niezbyt ciężkich, żyznych, bogatych w próchnicę i o odczynie zbliżonym do obojętnego. Jeśli chcesz cieszyć się dużymi korzeniami, musisz zadbać przede wszystkim o odpowiednio dużą rozstawę. Najlepiej sprawdza się ta w granicy 20-30 cm. Dla wielkości korzenia ważna jest również głębokość sadzenia. Kluczowe jest, aby pąk wierzchołkowy nie znalazł się pod ziemią (ale też niech nie wystaje przesadnie ponad nią). Selera nie powinno się uprawiać na tym samym stanowisku co rok wcześniej. Ani na miejscu, gdzie wcześniej rosła pietruszka, marchew, cebula, por lub koper.

jak sadzić seler, fot. getty images
jak sadzić seler, fot. getty images

Dlaczego mój seler nie ma korzenia, tylko wyrasta w kwiat?

To jeden z problemów, które są zmorą ogrodników, którzy nigdy wcześniej nie sadzili tego warzywa. Powód w gruncie rzeczy jest bardzo prosty. Twój seler nie ma korzenia, tylko wyrasta w kwiat, dlatego, że zdołały go "złapać" majowe przymrozki. A czasem wystarczy, że temperatura przez dłuższy czas w początkowej fazie rośliny nie przekracza 10 stopni Celsjusza. Wtedy właśnie często zamiast korzenia pojawiają się kwiaty. Niska temperatura bowiem stymuluje seler do kwitnienia. Wtedy korzeń nie wyrasta taki, jakiego byś się chciał spodziewać.

jak sadzić seler, fot. getty images
jak sadzić seler, fot. getty images

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe