PoradyNie wrzucam śmieci do jednego kontenera. Segregacja odpadów z cmentarza to pestka

Nie wrzucam śmieci do jednego kontenera. Segregacja odpadów z cmentarza to pestka

W Polsce segregacja śmieci jest obowiązkowa i dotyczy zarówno gospodarstw domowych, jak i firm. Nie każdy o tym wie, ale trzeba ją prowadzić także na nekropoliach. Podpowiadamy, jak segregować odpady z cmentarza, by nie popełnić błędu.

Oto jak należy segregować odpady z cmentarza. Fot. Freepik
Oto jak należy segregować odpady z cmentarza. Fot. Freepik

Odpady dzielimy na pięć frakcji: papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale, bio oraz zmieszane. Osobnymi kategoriami są: zużyta elektronika oraz odpady wielkogabarytowe (np. stare meble) i pobudowlane. Wkrótce wejdą też w życie unijne przepisy nakazujące segregację tekstyliów. Taka praktyka pozwala ponownie przetworzyć niektóre materiały, a dzięki temu ograniczyć liczbę odpadów lądujących na składowiskach.

Jak segregować odpady z cmentarza?

Na cmentarzach wyrzucamy mnóstwo śmieci, szczególnie tuż przed i po Wszystkich Świętych. Eksperci wyliczyli, że z jednego grobu po 1 listopada zdejmuje się i wyrzuca od 3 do 9 kg odpadów. Ponieważ segregacja jest obowiązkowa dla wszystkich i wszędzie, również cmentarne śmieci powinny trafić do odpowiednich pojemników. Niestety, przyporządkowanie niektórych rzeczy do odpowiedniej grupy nie jest takie proste jak w przypadku gospodarstw domowych. Wszystko przez to, że zdarzają się elementy, np. znicze lub kwiaty zabrudzone woskiem. Aby rozwiać wszystkie wątpliwości, wyjaśniamy, jakimi zasadami powinieneś się kierować, sprzątając na grobach.

Warto wiedzieć, jak segregować odpady z cmentarza. Fot. Freepik
Warto wiedzieć, jak segregować odpady z cmentarza. Fot. Freepik

Jak segregować odpady z cmentarza?

Wyrzucenie znicza do kosza powinno być ostatecznością. Nieuszkodzone ozdoby warto zanieść do zniczodzielni (takie punkty działają już na większości cmentarzy), by ktoś inny mógł z nich skorzystać. Zniszczone (np. nadpalone, pęknięte) znicze — o ile nie ma na nich śladów wosku — podziel na plastikowe i szklane elementy, a następnie wrzuć je do odpowiednich pojemników. Jeśli znicz — bez względu na to, z jakiego materiału go zrobiono — jest zabrudzony woskiem, którego nie da się łatwo zdrapać, nie nadaje się do recyklingu. Powinieneś wrzucić go do odpadów zmieszanych. Jeśli korzystasz z wymiennych składów i na dnie została resztka parafiny, zasada jest dokładnie taka sama.

Po wszystkich Świętych warto dobrze posegregować odpady z cmentarza. Fot. Pixabay
Po wszystkich Świętych warto dobrze posegregować odpady z cmentarza. Fot. Pixabay

Jak segregować kwiaty z cmentarza?

Na grobach stawiamy żywe oraz sztuczne kwiaty w donicach, wiązankach oraz wazonach. Z żywymi kompozycjami sprawa jest prosta. Usuń z nich wszelkie sztuczne ozdoby (wstążki, donice, folię itp.) i wrzuć do pojemnika na odpady biodegradowalne. Pewnie myślisz, że sztuczne kwiaty powinieneś umieścić w koszu na plastik? W tę pułapkę wpada wiele osób. Tymczasem przedsiębiorstwa zajmujące się odbiorem i przetwarzaniem odpadów radzą umieszczać je wśród odpadów zmieszanych. Może się zdarzyć, że sztuczne kompozycje będą zawierały materiały nienadające się do przetworzenia, dlatego powinny trafić do sortowni. Jej pracownicy przeanalizują ich skład i przekażą do recyklingu elementy nadające się do ponownego przetworzenia.

Co zrobić z bateriami i środkami czystości z cmentarza?

Jeśli po sprzątaniu na grobach zostały ci puste opakowania po detergentach, możesz wrzucić je do pojemnika z plastikiem. Jeżeli natomiast zostało w nich trochę preparatów, ale nie chcesz ich zabierać do domu, odpowiedni będzie kosz na odpady zmieszane. Zupełnie inaczej ma się sprawa ze zużytymi bateriami, które są zaliczane do elektrośmieci. Nie możesz więc wyrzucać ich do żadnego z pojemników na odpady komunalne. Powinieneś wrzucić je do specjalnego pojemnika na zużytą elektronikę (są ustawiane w niektórych sklepach, a czasami również na ulicach) lub zanieść je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.