PoradyKoniec z bezsennością w czasie upałów! Wypróbuj tę sztuczkę, a będziesz spał jak dziecko

Koniec z bezsennością w czasie upałów! Wypróbuj tę sztuczkę, a będziesz spał jak dziecko

Jak się wyspać podczas upałów? Fot. Freepik/TikTok
Jak się wyspać podczas upałów? Fot. Freepik/TikTok

08.07.2023 13:52

Upały dają się nam we znaki nie tylko w ciągu dnia. Kiedy jest gorąco, w nocy trudno o spokojny sen. Pomocna może być pewna sztuczka na ochłodzenie ciała w nocy. Podpowiadamy, jak ją wykorzystać, by wyspać się podczas upałów.

Choć latem noce są najkrótsze, w czasie upałów mogą dłużyć się w nieskończoność. Wszystko przez to, że kiedy jest gorąco, większość z nas miewa problemy ze snem. Możesz im zaradzić, stosując prosty patent. Wystarczy odpowiednio się ułożyć!

Jak upał wpływa na jakość snu?

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że w czasie letnich upałów trudniej jest się porządnie wyspać. Każdy z nas odczuwa to na własnej skórze. Kiedy jest gorąco, miewamy problemy z zasypianiem. Częściej też budzimy się w nocy. Wszystko to sprawia, że nie regenerujemy się tak efektywnie jak zwykle. W konsekwencji rano jesteśmy mniej wypoczęci. To może przełożyć się m.in. na problemy z koncentracją i spadek nastroju. Po kilku gorących nocach z rzędu odczujemy też fizyczne skutki przemęczenia, jak np. ból głowy.

Jak się wyspać podczas upałów? Fot. Freepik
Jak się wyspać podczas upałów? Fot. Freepik

Jak spać, żeby się wyspać podczas upałów?

Okazuje się, że duże znaczenie dla jakości nocnego wypoczynku ma odpowiednia pozycja do spania. Przekonuje o tym na TikToku James Leinhardt, założyciel firmy produkującej materace i poduszki. Jak wynika z jego filmu, należy położyć się tak, by jak najmniejszy obszar ciała stykał się z materacem. Dzięki temu ciało łatwiej się schłodzi. Oznacza to, że najlepiej jest leżeć na boku (szczególnie na lewym, ponieważ leżenie na prawym może powodować zgagę). Ta pozycja pozwala uniknąć kontaktu z materacem najcieplejszych miejsc naszego ciała, czyli dolnej części pleców oraz czoła.

Co jeszcze pomoże przetrwać upalne noce?

Samo leżenie na boku może nie wystarczyć, by przetrwać upalną noc. Zanim się położysz, postaraj się schłodzić sypialnię do 18-20 stopni Celsjusza. Możesz spać przy otwartym oknie, skorzystać z wiatraka lub klimatyzacji. Wybierz również przewiewną piżamę. Najlepiej sprawdzą się materiały dobrze przepuszczające powietrze. Dobrym pomysłem jest trzymanie przy łóżku szklanki z wodą na wypadek, gdybyś się obudził i był spragniony. Możesz również wykorzystać sztuczkę stosowaną w Japonii. Zdejmij materac z łóżka i połóż na podłodze. Ciepło unosi się do góry, więc podłoga to najchłodniejszy obszar w całym domu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także