Jak skutecznie pozbyć się kun? Użyj tego, a więcej się nie zbliżą

Jak skutecznie pozbyć się kun? Użyj tego, a więcej się nie zbliżą

Jak skutecznie pozbyć się kun? Użyj tego, a więcej się nie zbliżą
Źródło zdjęć: © Pixabay
26.04.2024 15:51

Choć wydają się niepozorne i małe, te futrzaste zwierzaki mogą stać się źródłem wielu problemy. Jak skłonić je do opuszczenia naszej okolicy, nie szkodząc im? Skutecznym sposobem może być użycie zapachów, które je odstraszają, jak na przykład ten z jajek.

Te zwierzęta z rodziny łasicowatych z przyjemnością zadomowią się na poddaszach lub w zakamarkach samochodów, gdzie nie tylko znajdują schronienie, ale też potrafią narobić zamieszania. Kuna domowa potrafi przegryzać kable, niszczyć instalacje elektryczne czy elewacje. Może nawet uszkodzić izolację na poddaszu, by uzyskać dostęp do strychu.

Kuny wyglądają uroczo, mają gęste i miękkie futro, które nawet mogłoby sugerować, że są to zwierzęta łagodne. Jednak nocą stają się bardzo głośne. Dodatkowo, pozostawiają po sobie odchody i resztki pokarmu, który upolują lub wyjmą ze śmietników. W  poszukiwaniu jedzenia i odpowiedniego miejsca do życia, często wkradają się między elewacje a ściany strychu.

Ta część artykułu jest kontynuowana pod sprzężonym materiałem filmowym

Jak skutecznie przegonić kuny?

Chcąc pozbyć się kun z naszych poddaszy, często sięgamy po odstraszacze dźwiękowe, co jednak nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Zwierzęta te mogą przyzwyczaić się do tych dźwięków. Dlatego pozbycie się ich może okazać się wyzwaniem. Kuny bardzo umiejętnie ukrywają się przed ludźmi i swoje kryjówki opuszczają zazwyczaj nocą.

Jeśli zauważymy, że kuny zadomowiły się na naszym poddaszu, warto je zachęcić do opuszczenia tego miejsca. Można to osiągnąć przez zwiększenie aktywności w różnych częściach domu, zwłaszcza na strychu, włączając radio na cały dzień lub emitując głośne dźwięki, co poinformuje nieproszonych gości, że nie są mile widziani.

Humanitarną alternatywą jest użycie żywych pułapek, które umożliwiają bezpieczne złapanie kuny i przetransportowanie jej z dala od naszego domu, by wypuścić ją wolno, z daleka od zabudowań ludzkich.

Zapachy, których kuny nie znoszą

Skuteczne mogą się też okazać niektóre domowe sposoby na odstraszenie kun. Jednym z nich jest wykorzystanie zapachów, które te zwierzęta uznają za nieprzyjemne. Dobrym pomysłem jest użycie zapachu innego drapieżnika. Rozłożenie sierści psa lub kota w miejscach gdzie kuny lubią przebywać również może być skutecznym sposobem na odstarszenie tych zwierząt. Ponieważ Kuna mogłaby uznać, że zapachy te wiążą się z zagrożeniem.

Zapach jajka, również może odstraszyć kuny, gdy zaczynają pojawiać się w naszym ogrodzie. Rozbicie jajka w pobliżu domu sprawi, że będą trzymać się z dala od naszego terenu. Dodatkowo warto wypróbować cytrusowe kostki do toalet, ale aby te metody były skuteczne, pamiętaj o używaniu rękawiczek ochronnych podczas ich przenoszenia.

Jak jeszcze zabezpieczyć się przed kunami?

Aby odstraszyć kuny od domu, należy odpowiednio zabezpieczyć wszystkie potencjalne wejścia, przez które kuny mogą dostać się do wnętrza, takie jak otwory wentylacyjne czy uszkodzenia w dachu. Znacznie utrudni to gryzoniom zamieszkanie na strychu. Warto pamiętać też, że zlikwidowaniu źródeł pożywienia dla kun, takich jak otwarte śmietniki, może znacznie zmniejszyć ryzyko niechcianych wizyt gryzoni.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także