Te rzeczy mogą uratować cię w czasie podróży. Pamiętaj, aby włożyć je do bagażu podręcznego
Masz go przy sobie w zasadzie przez całą podróż, więc warto przemyśleć, co się w nim znajdzie. Może się okazać, że w kryzysowej sytuacji nie będziesz miał pod ręką tego, co najbardziej potrzebne. Podpowiadamy, jak spakować bagaż podręczny, by nic cię nie zaskoczyło.
18.06.2023 17:12
Jak sama nazwa wskazuje, bagaż podręczny masz zawsze pod ręką. Właśnie dlatego tak ważne jest, by odpowiednio go spakować. Powinny znaleźć się w nim rzeczy niezbędne w czasie podróży oraz takie, które mogą przydać się w razie pojawienia się komplikacji. Jak spakować bagaż podręczny? Powinieneś kierować się kilkoma zasadami.
Jak duży może być bagaż podręczny?
Każda linia lotnicza ma nieco inne wymogi dotyczące rozmiaru i wagi bagażu podręcznego. Kierują się one również odmiennymi zasadami dotyczącymi liczby toreb, jakie możesz zabrać na pokład samolotu. Tanie linie zezwalają zwykle na wzięcie jednej torby o wymiarach ok. 40 × 25 × 20 cm i wadze 8 kg (wytyczne są różne w zależności od przewoźnika, ale ogólna zasada jest taka, że nasza torba ma zmieścić się pod fotelem znajdującym się przed nami). Zezwalają również na dokupienie bagażu kabinowego, który może być nieco większy (ok. 50 × 40 × 20 cm). Duże linie mają inne standardy, a liczba sztuk bagażu, który można zabrać na pokład, jest najczęściej uwarunkowana długością lotu.
Jak spakować bagaż podręczny?
W bagażu podręcznym powinieneś umieścić dokumenty, bilety, a także pieniądze. Jeśli na stałe zażywasz jakieś leki, możesz bez obaw zabrać je ze sobą na pokład samolotu. Nie potrzebujesz żadnych zaświadczeń od lekarza (wyjątkiem są leki, których podanie wymaga użycia strzykawki, np. insulina). Nie ograniczaj się tylko do leków potrzebnych w czasie lotu. Weź pod uwagę możliwe sytuacje kryzysowe, np. zaginięcie bagażu rejestrowanego lub opóźnienie lotu. Na wypadek zagubienia twojej walizki, weź do bagażu podręcznego bieliznę na zmianę, bluzę lub inne okrycie, a także szczoteczkę do zębów i podstawowe kosmetyki (muszą być wlane do butelki o pojemności 100 ml i umieszczone w woreczku o pojemności 1 l). Do torby podręcznej spakuj również wszelką elektronikę. Nie będziesz musiał się o nią martwić, jeśli bagaż rejestrowany zaginie.
Jakie gadżety warto mieć w bagażu podręcznym?
W bagażu podręcznym warto umieścić kilka przydatnych gadżetów:
- pusty bidon lub butelkę na wodę (możesz napełnić go "kranówką" po przejściu przez bramki i sporo zaoszczędzić),
- sylikonowe, składane naczynia i sztućce (sprawdzą się w czasie podróży z dzieckiem, kiedy przyjdzie czas posiłku),
- podgrzewacz do butelek zasilany przez USB (dzięki niemu zaserwujesz dziecku ciepłe mleko),
- czytnik e-booków (jest lżejszy od książki i zabiera mniej miejsca).
Jak spakować bagaż podręczny dla dziecka?
Dzieci do 2. roku życia podróżują bezpłatnie na kolanach rodziców, a w związku z tym nie mają prawa do bagażu rejestrowanego. Możesz jednak spokojnie zabrać ze sobą wózek, który przy samolocie oddasz do luku bagażowego. Maluch ma również prawo mieć osobny bagaż podręczny. Możesz zapakować do niego mleko i jedzenie dla niemowląt (w oryginalnych opakowaniach). Pamiętaj, by zabrać trochę więcej na wypadek opóźnienia lotu. Kolejne niezbędne rzeczy to: zapas pieluch, środków higienicznych dla malucha oraz podręczny przewijak. Ponieważ dzieci szybko się brudzą, warto spakować ubrania na zmianę. Nie zapomnij o jakiejś niewielkiej zabawce lub innym "umilaczu" czasu dla dziecka. Zabierz również coś, co pomoże zniwelować efekt zatykających się uszu podczas startu oraz lądowania. W przypadku niemowląt najlepsze będą woda lub mleko w butelce ze smoczkiem. Starszym dzieciom możesz dać lizaki.