PoradyKoniec z walizką pękającą w szwach! Modny jest minimalizm i rozsądne pakowanie

Koniec z walizką pękającą w szwach! Modny jest minimalizm i rozsądne pakowanie

Jak spakować się na wyjazd do jednej walizki? Fot. Getty Images
Jak spakować się na wyjazd do jednej walizki? Fot. Getty Images

17.06.2023 18:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pakowanie walizki na urlop bywa ogromną i skomplikowaną operacją. Szczególnie, kiedy musimy zmieścić rzeczy w jednej walizce. Niestety, zwykle kończy się na upychaniu wszystkiego na siłę i obawach, że w czasie zamykania zamek nie wytrzyma. Podpowiadamy, jak spakować się na wyjazd, by uniknąć takich problemów.

Walizka nie jest z gumy i można do niej włożyć ograniczoną ilość rzeczy. Większości z nas trudno zaakceptować ten fakt. Zwykle próbujemy upchnąć rzeczy na siłę, byle tylko zmieściło się w niej wszystko, co chcemy zabrać na wakacje. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do pakowania, unikniesz takich problemów i spokojnie zmieścisz w walizce wszystko, czego potrzebujesz. Podpowiadamy, co musisz wiedzieć, by zostać mistrzem pakowania.

Jak przygotować się do pakowania na wyjazd?

Do pakowania bagażu należy się przygotować. W pierwszej kolejności sprawdź, jakich dokumentów będziesz potrzebował w czasie podróży (to szczególnie ważne podczas wyjazdów zagranicznych). Zrób to odpowiednio wcześnie, by w razie czego uzupełnić braki lub odnowić paszport czy dowód osobisty, jeśli kończy się ich termin ważności. Krótko przed wyjazdem sprawdź, jakie udogodnienia oferuje twój hotel. Dzięki temu nie będziesz musiał zabierać sprzętów, które znajdziesz na miejscu (np. suszarki do włosów, ręczników czy kosmetyków kąpielowych). Sprawdź również prognozę pogody, by wiedzieć, jaką odzież i obuwie spakować. Na koniec przygotuj listę wszystkich rzeczy, które musisz ze sobą zabrać.

Jak spakować się na wyjazd? Fot. Freepik
Jak spakować się na wyjazd? Fot. Freepik

Jak zaplanować, co spakować na wyjazd?

Planując, co zabrać ze sobą w podróż, kieruj się zasadą minimalizmu. Im mniejszy i lżejszy będzie twój bagaż, tym łatwiej będzie się z nim przemieszczać. Na liście rzeczy do spakowania umieść tylko niezbędne przedmioty, takie jak:

  • dokumenty: dowód osobisty, paszport, bilety, kartę płatniczą (oraz gotówkę), dokument ubezpieczenia, niezbędne dokumenty medyczne (np. Międzynarodową Książeczkę Szczepień, jeśli jedziesz do egzotycznego kraju),
  • apteczkę ze środkami opatrunkowymi, a także lekami, które przyjmujesz na stałe oraz takimi, które mogą przydać się w nagłych sytuacjach (np. probiotyki, lek przeciwbólowy, środek na biegunkę czy leki na chorobę lokomocyjną),
  • kosmetyki; postaraj się zabrać tylko te, które są niezbędne,
  • ubrania (za chwilę wyjaśnimy, jak ograniczyć ich liczbę do niezbędnego minimum),
  • elektronikę (w tym przejściówkę do gniazdek, jeśli jedziesz np. do Wielkiej Brytanii), książki, zabawki dla dzieci i inne rzeczy, które mogą uprzyjemnić czas w czasie wyjazdu; nie przesadzaj jednak z ich ilością,
  • sprzęt potrzebny do wakacyjnych aktywności — rzeczy do plażowania, ekwipunek przydatny w górach itp.

Ile ubrań zabrać na wakacje?

Większości z nas trudno jest ograniczyć liczbę ubrań zabieranych na wakacje, a jest to sztuka, która bardzo ułatwia zmniejszenie bagażu.

  • Jeśli jedziesz gdzieś na tydzień, wybierz 3-4 doły (spodnie/spódnice/szorty), do których dobierzesz po kilka koszulek oraz bluz lub swetrów (im mniej, tym lepiej).
  • Pamiętaj, by przy wyborze stylizacji kierować się prognozą pogody oraz tym, co masz zamiar robić na wakacjach. Jeśli będziesz tylko zwiedzać, wybierz luźne stroje. Jeśli zamierzasz iść do teatru, zabierz coś eleganckiego, a jeśli chcesz uprawiać sport, wybierz sportowe ubrania.
  • Tymi samymi zasadami kieruj się, wybierając buty na wyjazd. Zabierz 2-3 pary. Unikaj nowego obuwia, ponieważ możesz nabawić się odcisków.
Jak spakować się na wyjazd? Fot. Freepik
Jak spakować się na wyjazd? Fot. Freepik

Jak spakować się na wyjazd?

Przygotowałeś już wszystkie rzeczy z listy? W takim razie czas powiedzieć, jak spakować się na wyjazd. Zacznij od najcięższych rzeczy. To one powinny trafić na dno walizki. Następnie układaj warstwami lżejsze rzeczy. Ubrania możesz zrolować, by zajmowały mniej miejsca. Skarpetki i resztę bielizny ułóż w lukach między ubraniami. Najbardziej potrzebne rzeczy, np. dokumenty, umieść w bagażu podręcznym. Dzięki temu będziesz przez cały czas miał je pod ręką.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także