Brat Sławek nauczył mnie, jak sprawdzić, czy bateria jest pełna. Ten test zawsze działa!
Zdarza się, że np. przy wymianie baterii w pilocie nowe pomieszają się ze starymi. Pojawia się więc problem, jak je rozróżnić. Na szczęście nie musisz używać specjalistycznego miernika ani wkładać wszystkich po kolei do urządzenia, by przekonać się, które działają, a które nie. Oto jak w prosty sposób sprawdzić, czy bateria jest pełna.
22.09.2023 19:15
Nie każdy jest mistrzem porządku, więc czasem dochodzi do tego, że nowe baterie pomieszają się ze zużytymi. Czasem też zdarza się, że znajdujesz w domu zabłąkany, pojedynczy paluszek i nie wiesz, czy jest sprawny. Jak sprawdzić, czy bateria jest pełna? Oczywiście możesz użyć miernika lub włożyć ją do jakiegoś urządzenia, np. budzika lub pilota, ale przy większej liczbie baterii może to zająć sporo czasu. Jest prostszy sposób, by łatwo ocenić, czy bateria nadaje się jeszcze do użytku.
Jak sprawdzić, czy bateria jest pełna?
Jeśli chcesz sprawdzić, czy bateria nadaje się do użytku, czy już się rozładowała, wystarczy wykonać prosty test. Zajmuje dosłownie kilka sekund, a jego wynik zawsze odpowiada stanowi faktycznemu. Weź baterię i unieś ją pionowo ponad stół na odległość ok. 15 cm. Następnie po prostu ją upuść. Jeśli spadła i pozostała na blacie, to znak, że jest pełna. Jeżeli odbiła się od powierzchni (raz lub nawet kilka), oznacza to, że jest rozładowana lub bliska rozładowania. Powinieneś jednak pamiętać o jednej rzeczy. Efekt ten jest najbardziej widoczny, gdy bateria jest rozładowana mniej więcej w połowie. W związku z tym mocno odbijająca się bateria nie musi od razu lądować w koszu, ponieważ jeszcze przez jakiś czas będzie działać.
Dlaczego ta sztuczka działa?
Wiesz już, jak sprawdzić, czy bateria jest pełna. Zastanawiasz się teraz pewnie, dlaczego ten prosty trik działa. Okazuje się, że ten test ma naukowe wyjaśnienie. Za wszystko odpowiadają chemia oraz fizyka. Baterie są wypełnione żelem, w którym znajdują się różne pierwiastki chemiczne, m.in. cynk. Kiedy bateria jest naładowana, jego cząsteczki unoszą się w żelu. Gdy paluszek traci moc, cynk reaguje z wodorotlenkiem potasu z anody (elektrody dodatniej). W efekcie uwalniane są elektrony, które przyciąga dwutlenek manganu znajdujący się w katodzie (elektrodzie ujemnej). W ten sposób powstaje tlenek cynku, który powoli tworzy ceramiczną otoczkę wokół cząsteczek cynku. To właśnie ta twarda warstwa sprawia, że rozładowana bateria odbija się od podłoża.