W ostatnie dni lata wsypuję sól do napojów. Mama dziwiła się, a teraz też tak robi
12.09.2023 13:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kiedy przynosisz do domu ciepły napój i chcesz go szybko schłodzić, to co robisz? Wstawienie do lodówki, a nawet zamrażarki, nie da szybkich efektów. Na szczęście istnieje prosty sposób, by błyskawicznie zmniejszyć temperaturę cieczy. Podpowiadamy, jak szybko schłodzić napój, wykorzystując jedynie 1 przyprawę.
Chłodzenie napojów zwykle zajmuje sporo czasu. Po wstawieniu ich do lodówki potrzeba kilku godzin, by zrobiły się naprawdę zimne. Nie zawsze można czekać tak długo. Czasem najdzie cię ochota na coś chłodnego lub w czasie imprezy kończą się zimne napoje i trzeba szybko coś schłodzić. W każdej z tych sytuacji wystarczy zastosować prostą sztuczkę, by w ciągu 10 minut temperatura picia spadła o nawet kilkanaście stopni.
Jak szybko schłodzić napój?
Wszystko, czego potrzebujesz, to wysokie naczynie, woda, lód oraz... sól kuchenna. Napełnij naczynie w 1/3 objętości wodą i w 1/3 lodem. Następnie wsyp sól. Możesz użyć 2 łyżek lub więcej. Im więcej jej wsypiesz, tym lepiej mikstura będzie chłodzić napoje. Wymieszaj wszystko dokładnie, a następnie umieść w naczyniu butelki lub puszki z napojami. Najlepiej byłoby, gdyby woda z lodem zakrywały je w całości. Wtedy osiągniesz najlepszy rezultat. Napoje w małych opakowaniach po ok. 10 minutach powinny być znacznie chłodniejsze (nawet o kilkanaście stopni). W przypadku dużych butelek (np. 1,5 l) naprawdę mocne schłodzenie napoju zajmuje nieco więcej czasu.
Zobacz także
Dlaczego ta sztuczka działa?
Jak inaczej szybko ochłodzić napoje?
Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz wykorzystać triku z solą, masz do wyboru inne rozwiązania na szybkie chłodzenie napojów. Doskonale sprawdza się sztuczka z papierowym ręcznikiem. Zwilż go wodą, a następnie owiń nim butelkę i wstaw do zamrażalnika. Po upływie 10-15 minut będzie już zimny. Jeśli imprezujesz w plenerze, możesz zanurzyć napoje w rzece lub strumieniu (jezioro też zadziała, ale znacznie wolniej). Innym sposobem (niestety zabierającym sporo czasu) jest zakopanie butelek lub puszek w ziemi.