PoradyDzięki 1 rzeczy czosnek będzie rósł jak na drożdżach! Główki będą gigantyczne i aromatyczne

Dzięki 1 rzeczy czosnek będzie rósł jak na drożdżach! Główki będą gigantyczne i aromatyczne

Jak uprawiać czosnek? Fot. Getty Images
Jak uprawiać czosnek? Fot. Getty Images

31.05.2023 16:27

Czosnek ma swoje wymagania dotyczące przede wszystkim jakości gleby, ale warto im sprostać, by uzyskać zdrowe, aromatyczne cebulki. Podpowiadamy, jak uprawiać czosnek, by jego główki osiągały gigantyczne rozmiary. Wystarczy zastosować prosty trik.

Ma właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe, dlatego można stosować go do wzmacniania odporności, a także w czasie leczenia infekcji. Regularne jedzenie czosnku chroni przed kleszczami. Co równie ważne, jego charakterystyczny smak i aromat doskonale uzupełniają smak wielu potraw. Samodzielne wyhodowanie czosnku nie jest bardzo trudne, ale by osiągnąć dobre rezultaty, należy sprostać szczególnym wymaganiom tej rośliny. Istnieje prosty trik, który sprawi, że główki czosnku będą wyjątkowo dorodne.

Jakich warunków potrzebuje czosnek?

Ząbki zasadź w rzędach oddalonych od siebie o 20-25 cm. Zachowaj między nimi ok. 7 cm odstępu. Czosnek radzi sobie w różnych warunkach klimatycznych oraz glebowych, ale nie zawsze rośnie równie duży. Oczywiście wielkość główek zależy m.in. od odmiany, ale jakość podłoża może sprawić, że będą mniej lub bardziej dorodne. Najlepsze efekty daje sadzenie go w glebach luźnych, próchniczych oraz wilgotnych. Jeśli nie masz takich warunków w swoim ogrodzie, nie martw się. Istnieje prosty trik, dzięki któremu mimo nie najlepszej gleby doczekasz się ogromnych główek czosnku.

Jak uprawiać czosnek? Pixabay
Jak uprawiać czosnek? Pixabay

Jak uprawiać czosnek, żeby był duży?

Jak wspomnieliśmy, najlepsza dla czosnku jest luźna, miękka ziemia, która zapewnia rozwijającym się główkom dostęp do wody oraz możliwość swobodnego rozrastania się. Najgorszą z możliwych opcji jest dla niego ziemia ciężka, ze skłonnością do tworzenia skorupy w górnej warstwie. Nasz trik pozwala zniwelować niekorzystny wpływ takiej gleby na czosnek. Musisz zrobić tylko jedną rzecz, która zapewni cebulkom lepszy dostęp do powietrza oraz wody. Rozluźnij ziemię między rzędami czosnku. Następnie połóż na grządkach ściółkę ze słomy. Wystarczy warstwa o grubości 2-3 cm.

Jak uprawiać czosnek? Fot. Pixabay
Jak uprawiać czosnek? Fot. Pixabay

Jak działa ściółka ze słomy?

Słoma chroni glebę przed wysychaniem i tworzeniem się na niej twardej skorupy, przez którą nie przesiąka woda. Zwykle taki efekt pojawia się, gdy temperatura na zewnątrz osiąga powyżej 20 stopni Celsjusza. Zastosowanie ściółki pozwala uniknąć takiej sytuacji. Sprawia również, że ziemia pozostaje luźna, a także na dłużej zachowuje wilgoć (woda nie paruje). Dzięki temu możesz ograniczyć podlewanie czosnku. Mało tego, kiedy słoma na spodzie zacznie się rozkładać, uprawa zyska naturalny nawóz. W takich warunkach główki czosnku osiągną największe możliwe rozmiary.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także