PoradyLajfhakiMoja mama przechowuje czosnek w ten sposób. Długo pozostaje świeży i aromatyczny

Moja mama przechowuje czosnek w ten sposób. Długo pozostaje świeży i aromatyczny

Jak przechowywać czosnek? Fot. Genialne.pl
Jak przechowywać czosnek? Fot. Genialne.pl

18.05.2023 15:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czosnek to jeden z produktów, które często marnujemy. Kupujemy całą główkę, wykorzystujemy kilka ząbków, a resztę wkładamy do lodówki, gdzie albo zaczyna kiełkować, albo się kurczy. W obu przypadkach nie nadaje się już do spożycia. Podpowiadamy, jak przechowywać czosnek, by na długo pozostał świeży i aromatyczny.

Przechowywanie czosnku nie jest taką łatwą sprawą. Trzeba wiedzieć, jakich warunków potrzebuje, by na długo zachował smak, aromat i wszystkie zdrowotne właściwości. Na szczęście prawidłowe przechowywanie czosnku wcale nie jest trudne. Wystarczy zastosować prosty, domowy trik.

Dlaczego warto jeść czosnek?

Wiele osób je czosnek ze względu na jego charakterystyczny, ostry smak. Nie jest to jednak jedyny powód, by włączyć tę roślinę do swojej diety. Czosnek jest bardzo zdrowy, wzmacnia odporność i pomaga zwalczyć przeziębienie. Badania wykazały również, że pomaga obniżyć poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. Co więcej, ma właściwości antybakteryjne i ułatwia gojenie się ran. Regularne jedzenie czosnku pomaga też odstraszać kleszcze (ponieważ zmienia on zapach potu).

Jak przechowywać czosnek? Fot. Genialne.pl
Jak przechowywać czosnek? Fot. Genialne.pl

Wiele osób nie wie, jak przechowywać czosnek

Właściwe przechowywanie warzyw i owoców sprawia, że na dłużej pozostają świeże. Jednym ze znanych trików jest wyłożenie szuflady lodówki folią bąbelkową, która zapobiega powstawaniu odgnieceń i przedłuża świeżość produktów. W przypadku czosnku taki trik nie wystarcza. Włożenie go do lodówki wraz z innymi warzywami nie zapobiegnie jego kiełkowaniu lub wysychaniu. Czosnek zaczyna kiełkować, kiedy znajduje się w zbyt wilgotnym miejscu. Z kolei kiedy warunki są zbyt suche, zaczyna się kurczyć lub usychać. W każdym z tych przypadków szybko przestaje nadawać się do spożycia. Aby temu zapobiec i na długo zachować smak oraz aromat tej rośliny, należy odpowiednio ją przechowywać. Jest prosty, domowy sposób, który bardzo to ułatwia.

Jak przechowywać czosnek? fot. Genialne.pl
Jak przechowywać czosnek? fot. Genialne.pl

Jak przechowywać czosnek?

Przechowywanie czosnku tak, by nie zaczął kiełkować lub usychać, nie wymaga stosowania żadnych zaawansowanych metod. Wystarczy wykorzystać prosty trik ze słoikiem.

  • Przygotuj niewielki słoik.
  • Na dno wysyp trochę ryżu.
  • Czosnek podziel na ząbki i również umieść w słoiku.
  • Ryż będzie zapobiegał nadmiernej wilgoci. Dzięki temu czosnek będzie dłużej świeży i aromatyczny.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także