PoradyJeśli widzisz w ogrodzie jeża, nie zostawiaj go samopas! Te zasady mogą uratować mu życie

Jeśli widzisz w ogrodzie jeża, nie zostawiaj go samopas! Te zasady mogą uratować mu życie

Jesienią jeże chętnie wchodzą do ogrodów i na działki, ponieważ szukają pożywienia oraz schronienia na zimę. W pięciomiesięczny sen zapadają zwykle na przełomie października i listopada. Podpowiadamy, jak możesz im pomóc się do tego przygotować oraz jak uratować jeża, który został wybudzony z zimowego snu.

Podpowiadamy, jak uratować jeża znalezionego w ogrodzie. Fot. Freepik
Podpowiadamy, jak uratować jeża znalezionego w ogrodzie. Fot. Freepik

Jeże zasypiają jesienią i budzą się dopiero w kwietniu, gdy robi się cieplej. Dzięki hibernacji udaje im się bez szwanku przetrwać zimę. Niestety zdarza się, że te niewielkie ssaki nie zdążą znaleźć schronienia lub zostaną wybudzone z zimowego snu. W takiej sytuacji bez pomocy człowieka nie są w stanie przeżyć. Właśnie dlatego warto wiedzieć, co robić, gdy późną jesienią napotkasz w swoim ogrodzie jeża.

Jak pomóc jeżowi znaleźć schronienie na zimę?

Jeśli jeszcze nie uprzątnąłeś ogrodu z uschniętych liści, lepiej już tego nie rób. W okolicach konarów drzew oraz w stertach liści jeże tworzą swoje zimowe schronienia. Chowają się w nich na przełomie października i listopada, gdy temperatury spadają poniżej 15°C. Jeśli zostawisz suche liście na ziemi, możesz pomóc im przetrwać zimę. Aby jeszcze bardziej wesprzeć jeże, możesz wystawiać im do ogrodu miseczkę z wodą. Wymieniaj płyn i myj naczynie regularnie. Dzięki temu zwierzaki będą miały stały dostęp do wody w czasie jesiennych przygotowań do snu zimowego. Kiedy już się ochłodzi, zachowaj natomiast czujność. Jeśli zauważysz jeża, który nie zapadł w sen, nie wahaj się zareagować. Od tego może zależeć, czy zwierzak przetrwa zimę.

Jak uratować jeża znalezionego w ogrodzie? Fot. Freepik
Jak uratować jeża znalezionego w ogrodzie? Fot. Freepik

Jak uratować jeża, który nie zapadł w sen?

Organizacje zajmujące się ochroną jeży apelują, by nie pozostawać obojętnym na ich los. Kiedy widzisz zwierzaka, który nie zapadł w sen lub został z niego wybudzony, musisz mu pomóc. Inaczej nie przetrwa. Ważne jest jednak, by pomagać z głową.

- Nie przetrzymujcie takich zwierząt w domu, są objęte ochroną! Nie działajcie na własną rękę, "dobre chęci" to za mało — apeluje Fundacja Dziki Azyl — Centrum Pomocy dla Jeży i Dzikich Zwierząt.

Jak w takim razie uratować znalezionego jeża? Załóż rękawice i przenieś go do domu. Następnie jak najszybciej wezwij odpowiednie służby. Zadzwoń do Straży Miejskiej lub Urzędu Gminy, ewentualnie do jednego z azylów dla jeży działających na terenie całej Polski. Pamiętaj, że ten ostatni najprawdopodobniej przyjmie znalezionego jeża tylko wtedy, gdy sam go do niego zawieziesz. Po wezwaniu pomocy postaraj się stworzyć dla jeża odpowiednie warunki. W żadnym wypadku go nie karm. Podaj mu natomiast wodę. Zadbaj o to, by zwierzak znalazł się w miejscu, w którym jest cicho, ciepło oraz ciemno. Możesz umieścić go w kartonie wypełnionym papierowymi ręcznikami. Ustaw go w okolicy kaloryfera lub włóż do pudełka butelkę z ciepłą wodą. Później już tylko czekaj na przybycie Straży Miejskiej.