Łabędzie w parku dały popis. Wcześniej nie sądziłam, że to potrafią
Zwykle widzimy je na wodzie, rzadziej na lądzie. Większość z nas przynajmniej raz zadała sobie pytanie: Czy łabędzie latają? Wyjaśniamy, jak przemieszczają się te dostojne ptaki.
09.10.2023 10:29
Łabędzie naturalnie występują w niemal całej Europie i Azji. Kolonizatorzy sprowadzili je jednak także do Ameryki Północnej, Nowej Zelandii oraz Australii. Najczęściej te piękne ptaki wybierają na miejsca bytowania stojące zbiorniki wodne (np. jeziora), ale niekiedy pojawiają się także na rzekach i na brzegu morza. Zwykle widujemy je właśnie w takich miejscach, czasem również człapiące niezgrabnie na lądzie. A co z lataniem? Wyjaśniamy, czy łabędzie są w stanie wzbić się w powietrze.
Czy łabędzie latają?
Mówiąc wprost: tak, łabędzie latają. Mało tego, należą do najcięższych ptaków latających (ważą od 8 do 14 kg). Ich szerokie skrzydła (o rozpiętości od 2 do 2,4 m) są w stanie spokojnie utrzymać je w przestworzach. Aby jednak łabędzie były w stanie wzbić się w powietrze, muszą panować odpowiednie warunki, co ma związek właśnie z ich dużą masą. Jest jednak pewien specyficzny okres, w którym te ptaki wcale nie latają, ponieważ nie są w stanie. To trwający ok. 7 tygodni czas pierzenia, czyli proces naturalnej wymiany piór.
W jakich warunkach łabędzie latają?
Jak wspomnieliśmy, ponieważ łabędzie sporo ważą, muszą mieć odpowiednie warunki do latania, a właściwie do startu. Podobnie jak samoloty ptaki te potrzebują swego rodzaju pasa startowego, na którym mogą się rozpędzić. Może to być pas ziemi lub lodu. W takich warunkach łabędzie biegną z rozpostartymi skrzydłami i stopniowo się rozpędzają, a w końcu wzbijają w powietrze. Czasem ich rozbieg ma nawet kilkadziesiąt metrów. Łabędzie mogą rozpoczynać lot również z wody. W tym przypadku muszą jednak występować sprzyjające wiatry. Kiedy już te sporych rozmiarów ptaki znajdują się nad ziemią, przemieszczają się na wysokości ok. 50 metrów. Komunikują się podobnie do gęsi, używając syknięć, charknięć oraz gwizdów. Lądują zazwyczaj na zbiornikach wodnych.
Czy łabędzie odlatują na zimę?
Widok łabędzi zimą w Polsce nikogo nie dziwi. Ptaki te odlatują jednak na chłodniejszy okres roku z krajów, gdzie panuje mniej sprzyjający klimat. Opuszczają m.in. zimną północ Europy i przenoszą się do Polski, a także dalej, do cieplejszych państw takich jak np. Węgry, Bułgaria czy Rumunia. Co ważne, łabędzie zimujące w naszym kraju potrzebują tylko minimalnego wsparcia w zakresie żywienia. Dokarmianie ich jest niezbędne w zasadzie tylko w czasie ostrych zim. Kiedy jest cieplej, są w stanie same znaleźć sobie pokarm.