PoradyUrządź sobie domowe biuro, w którym aż chce się pracować! Zastosuj trik na funkcjonalność

Urządź sobie domowe biuro, w którym aż chce się pracować! Zastosuj trik na funkcjonalność

Jak urządzić domowe biuro? Fot. Genialne.pl
Jak urządzić domowe biuro? Fot. Genialne.pl
03.06.2023 15:22

Domowe biuro nie musi wcale przypominać smutnych, szarych pomieszczeń, które znamy z firm. Oczywiście powinno spełniać określone standardy, ale nie ma przeciwwskazań, by jednocześnie było przytulne i pozytywnie nastrajające nas do pracy. Podpowiadamy, jak urządzić domowe biuro, by siadać w nim chętniej niż w tym firmowym.

W ostatnich latach wiele osób przestało chodzić do biur i zaczęło pracować w domu. Wprowadzono nawet specjalne zapisy w Prawie pracy, które to umożliwiają. Jednocześnie nakładają one na osobę pracującą w domu obowiązek stworzenia ergonomicznego stanowiska pracy. Nie oznacza to jednak, że nasze domowe biuro musi być szare, nudne i przytłaczające, jak bywa w przypadku biur stacjonarnych. Możesz sprawić, że będzie zarówno zgodne z wytycznymi, jak i wygodne oraz emanujące dobrą energią. W takim biurze będziesz siadać znacznie chętniej. Jak urządzić domowe biuro, by dobrze się w nim czuć? Wystarczy kilka prostych zabiegów.

Jak powinno wyglądać stanowisko do pracy zdalnej?

Zanim przejdziemy do tego, co zrobić, by domowe biuro było bardziej przytulne, warto wiedzieć, jakie są wytyczne dotyczące jego ergonomii oraz bezpieczeństwa. Musisz mieć przede wszystkim biurko (lub stół) oraz krzesło zapewniające możliwość siedzenia w wygodnej pozycji. Powinno być wyposażone w system regulacji góra-dół oraz podłokietniki, a w razie potrzeby również podnóżek. Biurko powinno być odpowiednio oświetlone. Najlepsze jest naturalne, dzienne światło, ale powinieneś zadbać o dobrą lampę na okres, w którym szybciej robi się ciemno. Kolejna ważna kwestia to ustawienie monitora oraz klawiatury. Ekran powinien być umieszczony prostopadle do źródła światła (np. okna) i być oddalony od oczu o 40-75 cm. Klawiaturę zaleca się ustawiać maksymalnie 10 cm od krawędzi blatu tak, by nadgarstki były oparte.

Jak urządzić domowe biuro? Fot. Genialne.pl
Jak urządzić domowe biuro? Fot. Genialne.pl

Jak urządzić domowe biuro, żeby siadać do niego chętniej niż w pracy?

Ponieważ spędzasz w pracy przynajmniej 8 godzin dziennie, warto zadbać o to, by domowe biuro pozytywnie cię do tego nastrajało. Pomocne będzie Feng Shui, które opiera się na organizowaniu przestrzeni zgodnie z zasadami harmonii i piękna, porządku oraz minimalizmu. Stosując je podczas przygotowywania stanowiska pracy zdalnej, możesz sprawić, że będzie ono wygodne,estetyczne oraz wypełnione pozytywną energią. Na początek zastanów się, jakie będzie najlepsze miejsce do pracy. Ważne jest, by była to lokalizacja, którą lubisz. Nie powinieneś zmuszać się do siedzenia np. w salonie, jeśli nie czujesz się tam swobodnie. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę możliwość przearanżowania przestrzeni w wybranym pomieszczeniu, by zmieściło się tam stanowisko do pracy. Nie wszystkie pokoje będą się do tego nadawały. Niemniej, staraj się kierować tym, gdzie czujesz się najlepiej.

Jak urządzić domowe biuro? Fot. Genialne.pl
Jak urządzić domowe biuro? Fot. Genialne.pl

Jak stworzyć idealne domowe biuro?

Kiedy wybrałeś już miejsce, w którym będziesz urządzać domowe biuro, możesz przystąpić do aranżowania przestrzeni. Kieruj się kilkoma zasadami.

  • Ustaw biurko tak, by za twoimi plecami znajdowała się ściana. Zyskasz dzięki temu poczucie stabilizacji.
  • Jeśli to możliwe, ustaw biurko tak, by docierało do niego naturalne światło. Jest ono źródłem pozytywnej energii. Zaciemnienie powoduje senność i utrudnia skupienie się.
  • Zadbaj o to, by w otoczeniu biurka nie znajdowały się kanty i wystające meble. To blokuje przepływ energii.
  • Dbaj o to, by na biurku zawsze panował ład i porządek.
  • Ustaw na biurku lub przy nim rośliny doniczkowe. Ich zielony kolor ukoi nerwy i sprawi, że domowe biuro będzie bardziej przytulne.
  • Ustaw na biurku lub zawieś na ścianie nad nim przedmioty, które cię inspirują i wprawiają z pozytywny nastrój. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z ich ilością.
  • Jeśli to możliwe, odsuń od swojego stanowiska wszystkie kable. Ich pole magnetyczne negatywnie wpływa na koncentrację.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także