PoradyLajfhakiJak ustawiasz taką temperaturę do prania, nie dziw się że twoje ubrania są zniszczone

Jak ustawiasz taką temperaturę do prania, nie dziw się że twoje ubrania są zniszczone

temperatura wody do prania jest bardzo ważna, fot. freepik
temperatura wody do prania jest bardzo ważna, fot. freepik

11.08.2023 15:20

Czy istnieje idealna temperatura wody do prania, która nie zniszczy naszych ubrań i może być stosowana do większości tkanin? Sprawdź, jak ustawić swoją pralkę.

Pranie to nieodłączna część naszego życia. Ubrania stale się brudzą, a w naszym obowiązku jest doprowadzenie ich do użyteczności. Nowoczesne pralki proponują nam milion trybów, a my i tak zazwyczaj wybieramy jeden ulubiony i pierzemy w nim większość tkanin. Niestety, takie "pójście na łatwiznę" często kończy się pogorszeniem stanu odzieży. Przeczytaj poniżej, jak odpowiednio ustawić parametry pralki, a także dowiedz się, czy niska temperatura jest w stanie poradzić sobie z trudnymi plamami.

Czy temperatura wody ma znaczenie?

Otóż odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczne — tak, temperatura wody w pralce ma znaczenie. Jest to ściśle związane z detergentami, których używamy do wywabiania plam. Ciepła woda poluźnia włókna, a środek czyszczący ma ułatwione zadanie, by wniknąć głębiej a tym samym skuteczniej zadziałać. Kij ma dwa końce i tak samo jest w tym przypadku. Owszem, ciepła woda poluźni włókna, lecz tym samym może uszkodzić wiele delikatnych tkanin poprzez skurczenie czy odbarwienie. Pranie w chłodnej wodzie uchodzi za nieskuteczne, co nie do końca jest prawdą.

Obraz

Temperatura wody do prania jest zależna od tkaniny

Powiedzenie, że jeden tryb w pralce nada się do wszystkiego to kłamstwo. Wszystko zależy bowiem od tego, co akurat znajduje się w naszym bębnie. Dajmy przykładowo trudne plamy po winie czy krwi — wrzucenie takiego ubrania do gorącej wody, to gwarancja, że zabrudzenie stanie się jeszcze trudniejsze do wyczyszczenia. Prawidłowo powinniśmy po pierwsze wywabić brud, a następnie zadziałać chłodną wodą z płynem, który stopniowo będzie wnikał do wnętrza zabrudzenia. Wszystkie tryby piorące powyżej 50 stopni Celsjusza, powinny być używane jedynie w szczególnych przypadkach. Bielizna, ciuchy z siłowni i ręczniki — to właśnie takie tkaniny, na których jest więcej bakterii, mogą być poddawane wysokim temperaturom. Najlepiej sortować je kolorami, gdyż jest wyższe prawdopodobieństwo, że puszczą kolor. Woda w okolicach 30 stopni, to najbardziej uniwersalna temperatura, jaką akceptują ubrania z większości tkanin.

Chłodna woda może być skuteczna?

Ze względu na ekologię i oszczędzanie pieniędzy, wiele osób decyduje się na pranie w niższych temperaturach. Takie działanie będzie skuteczne, jeśli nasz sprzęt jest dobrze przystosowany do prania w niskich temperaturach. Nowoczesne pralki są wyposażone w tryb eko, który pobiera mniej energii niż tradycyjny. Być może czasami warto zainwestować w nową pralkę, by w przyszłości mieć niższe rachunki? Każdy powinien sam odpowiedzieć na to pytanie.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także