PoradyTa optymalna temperatura w domu zmniejsza rachunki za ogrzewanie nawet o 25%

Ta optymalna temperatura w domu zmniejsza rachunki za ogrzewanie nawet o 25%

optymalna temperatura w domu Fot. Freepik
optymalna temperatura w domu Fot. Freepik
19.02.2023 17:32, aktualizacja: 19.02.2023 18:46

Wraz z nastaniem chłodniejszych dni wraca drażliwy temat ogrzewania domu i mieszkania. Jak oszczędzić pieniądze w momencie podniesienia cen energii? Rozwiązaniem jest optymalna temperatura w domu.

Jak informują eksperci, nasz organizm najlepiej funkcjonuje, kiedy zimą w pomieszczeniach panuje temperatura w przedziale 18-21 stopni Celsjusza. Przy czym do spania najlepsza będzie najniższa wartość, czyli 18°C. Wówczas bez trudu zaśniesz i możesz liczyć na zdrowy wypoczynek. Jednak, aby w okresie zimowym oszczędzać energię, a także zapłacić niższe rachunki za ogrzewanie, warto zmniejszyć temperaturę w całym domu do 18°C.

Zainwestuj w inteligentny termostat

Zwykłe termostaty umożliwiały ustawienie jednej temperatury w całym domu. Te inteligentne mają o wiele więcej opcji, które pomogą obniżyć rachunki za energię.

  • Umożliwiają ustawienie indywidualnej temperatury w każdym pomieszczeniu.
  • Możesz sterować nimi zdalnie (przy pomocy smartfona) i włączyć ogrzewanie dopiero wtedy, kiedy wracasz do domu.
  • Są kompatybilne z różnymi typami ogrzewania.
  • Pozwolą zmniejszyć rachunki nawet o 25%.
  • Uwzględniają izolację budynku oraz temperaturę panującą na zewnątrz i wówczas są w stanie samodzielnie ustalić, kiedy jest najlepszy moment na włączenie ogrzewania.
Optymalna temperatura w domu, fot. Freepik
Optymalna temperatura w domu, fot. Freepik

Kup głowice termostatyczne

Wszystkie swoje kaloryfery wyposaż w zawory i głowice termostatyczne. Dzięki temu bez trudu będziesz mógł kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu osobno.

Zainstaluj filtr do wody

Do swojej instalacji centralnego ogrzewania, koniecznie zamontuj filtr do wody. On będzie dbał o urządzenia grzewcze i sprawi, że podniesie się wydajność energetyczna. Co więcej uchronisz swoją instalację grzewczą przed awarią spowodowaną nagromadzeniem się kamienia (do większości gospodarstwa domowych trafia twarda woda). Filtr usunie nadmiar żelaza, manganu, a także zneutralizuje twardość wody.

Optymalna temperatura w domu, fot. Freepik
Optymalna temperatura w domu, fot. Freepik

Nie zapominaj o serwisie

Regularnie serwisuj swój piec, aby w okresie grzewczym nic Cię nie zaskoczyło. Takie prace najlepiej wykonać latem. Wtedy będzie dużo taniej.

Jak ogrzać pokój bez prądu i gazu? Będzie cieplej o parę stopni za jedyne 20 zł

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także