PoradySmaruję płytę indukcyjną i pocieram. Rysy to tylko wspomnienie

Smaruję płytę indukcyjną i pocieram. Rysy to tylko wspomnienie

jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej, fot. Getty Images
jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej, fot. Getty Images
07.08.2023 12:10

Choćbyś nie wiadomo jak uważał, prędzej czy później na kuchence indukcyjnej pojawią się zarysowania. Nie musisz się tym martwić. Drobne uszkodzenia to nie koniec świata. Podpowiadamy, jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej.

Płyty indukcyjne są zwykle wykonane ze szkła lub ceramiki. Obydwa materiały są odporne na wysokie temperatury i uszkodzenia. Niestety, dość łatwo je zarysować. Wystarczy użyć niewłaściwych środków myjących lub nieostrożnie przesunąć garnek, a idealnie gładką powierzchnię zaczynają szpecić drobne rysy. Na szczęście jest kilka prostych sposobów, by się ich pozbyć.

Jak obchodzić się z płytą indukcyjną, by nie powstały rysy?

Zanim powiemy, jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej, warto wspomnieć o tym, jak w ogóle uniknąć ich powstawania. Najczęściej brzydkie ślady pojawiają się w efekcie nieregularnego lub błędnego czyszczenia. Mogą być również wynikiem nieostrożnej eksploatacji. Czasem wystarczy jeden nieopatrzny ruch przypalonym garnkiem, a na powierzchni pojawiają się zarysowania. Aby zminimalizować ryzyko ich powstawania, regularnie myj płytę miękką ściereczką i specjalistycznym preparatem lub wodą z octem (w proporcji 1:1). W żadnym wypadku nie używaj wybielaczy i żrącej chemii, a także ostrych myjek. Przypalenia zeskrobuj tylko przy użyciu specjalnego czyścika do kuchenek indukcyjnych. Staraj się również nie przesuwać garnków po płycie. Aby zmienić położenie naczynia, unieś je do góry i przestaw. W ten sposób z dużym prawdopodobieństwem unikniesz drobnych uszkodzeń na powierzchni płyty. Jeśli jednak jakieś się pojawią, możesz wykorzystać jeden z naszych sposobów na usuwanie rys.

Jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej? Fot. Freepik
Jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej? Fot. Freepik

Jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej?

Jeśli na twojej płycie indukcyjnej pojawiły się rysy, możesz wykorzystać kilka patentów, by je usunąć.

  • Użyj pasty do zębów. Zawiera drobinki, które mają czyścić, ale również polerować zęby. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ją również do usuwania rys na indukcji. Nanieś pastę na miękką szmatkę, a następnie wypoleruj zarysowaną powierzchnię. Na koniec zmyj preparat wilgotną gąbką (użyj miękkiej strony!).
  • Wykorzystaj sodę oczyszczoną. Połącz ją z niewielką ilością wody, by powstała gęsta pasta. Nałóż ją na miękką ściereczkę i wypoleruj płytę. Kiedy skończysz, zetrzyj resztę pasty wilgotną gąbką.
  • Wypróbuj pastę do polerowania karoserii. W tym przypadku musisz jednak zachować ostrożność, ponieważ nie każdy taki produkt będzie nadawał się do usuwania rys z płyty indukcyjnej. Przed użyciem wykonaj próbę na niewielkim fragmencie powierzchni w rogu. Aby mieć 100% pewności, że nie uszkodzisz płyty, możesz skontaktować się z producentem indukcji oraz środka do karoserii i zapytać, jak używać preparatu w przypadku kuchenki.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także