PoradyLajfhakiTak widzą koty. Ich świat ma zupełnie inne barwy, niż nasz

Tak widzą koty. Ich świat ma zupełnie inne barwy, niż nasz

jak widzą koty, fot. Freepik
jak widzą koty, fot. Freepik
16.08.2023 15:33

Mówi się, że koty chodzą własnymi drogami i każdy ich miłośnik to potwierdzi. Ci naturalni łowcy poza instynktem mają też wyostrzony wzrok, który bardzo różni się od psiego, czy ludzkiego. Zdradzamy, jak widzą koty kolory i w ciemności.

Koty to zwinni myśliwi, którzy mają bardzo wyostrzone zmysły. Szczególnie wzrok jest ważny, aby mogły swobodnie polować na myszy - również w nocy. Odkrywamy tajemnice kocich oczu.

Jak widzą koty?

Koci wzrok znacznie różni się od naszego. Mimo że oczy tych futrzaków są budową zbliżone do naszych. Jednak świat widzą całkowicie inaczej, niż my. Z czego to wynika? Przede wszystkim z ilości fotoreceptorów. Są to białka i komórki, które pochłaniają światło i uruchamiają konkretną reakcję fizjologiczną w organizmie. W tym przypadku to pręciki i czopki, które pozwalają kotom na widzenie kształtów i ruchów, nawet przy słabym świetle oraz dostrzeganie barw w dobrym naświetleniu. Co więcej, kociaki słyną z tego, że mają doskonały wzrok nocą, zaś ograniczony za dnia. Co więcej rozróżniają mniej kolorów od ludzi. Mało tego, koty mogą mieć problem z rozpoznaniem twarzy swojego właściciela. Jednak są w stanie go zidentyfikować po innych zmysłach: za pomocą słuchu lub węchu, słysząc jego głos i wyczuwając zapach.

Cute ginger maine coon kitten is lying on special cat's furniture.
Cute ginger maine coon kitten is lying on special cat's furniture.

Tajemnice kociego wzroku

Niestety paleta barw, które widzą koty nie jest duża. Zbadano, że rozróżniają one tylko odcienie żółtego i niebieskiego. Mało tego, nie w takim nasyceniu, jak widzą je ludzie. Są mniej wyraziste, a nawet mogą wpadać w odcienie szarości. Ich fotoreceptory nie są w stanie zobaczyć też czerwonego koloru. Za to ich wzrok jest bardzo ostry nocą. To ułatwia im polowanie, dzięki czemu mogą zauważyć nawet szybki ruch, na przykład uciekającej myszy i ruszyć za ofiarą. Jest jednak małe "ale", aby tak się stało musi być widoczna minimalna ilość światła. W całkowitej ciemności koty będą miały trudność z rozpoznaniem konkretnych przedmiotów. Zwierzaki te mają też inny kąt widzenia, niż ludzie. U nas wynosi on 180 stopni, zaś w przypadku kociaków 200 stopni.  Badania wykazały też, że mogą one widzieć niewielkie spektrum promieniowania ultrafioletowego. 

A closeup shot of the brown and white face of a cute blue-eyed cat
A closeup shot of the brown and white face of a cute blue-eyed cat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także