PoradyZaśniedziałą biżuterię wrzucam do butelki. Wstrząsam i po kilku sekundach lśni jak nowa

Zaśniedziałą biżuterię wrzucam do butelki. Wstrząsam i po kilku sekundach lśni jak nowa

Jak szybko wyczyścić biżuterię? Fot. Genialne.pl
Jak szybko wyczyścić biżuterię? Fot. Genialne.pl
27.09.2023 15:56

Bez względu na to, czy nosisz biżuterię często, czy okazjonalnie, po jakimś czasie pojawia się na niej czarny nalot. To naturalne zjawisko, którego nie sposób uniknąć. Podpowiadamy, jak wyczyścić biżuterię, wykorzystując pewien sprytny trik. Wystarczy kilka sekund, by znów pięknie błyszczała.

Ciemny nalot szpeci twoje ulubione dodatki? Warto więc wiedzieć, jak wyczyścić biżuterię. Okazuje się, że nie musisz stosować specjalistycznych preparatów i długo szorować. Wystarczy kilka rzeczy, które masz w domu, by pozbyć się zabrudzeń w mgnieniu oka!

Skąd bierze się nalot na biżuterii?

Problem śniedzenia dotyczy biżuterii wykonanej ze srebra. Nalot pojawiający się na pierścionkach, kolczykach i bransoletkach to wynik reakcji chemicznej, do której dochodzi, gdy metal ma kontakt z powietrzem, a konkretnie ze znajdującym się w nim dwutlenkiem siarki. Choć śniedź jest rodzajem korozji, nie niszczy srebra, a jedynie pogarsza jego wygląd. Usunięcie jej nie jest trudne, wystarczy użyć odpowiednich środków i zetrzeć nalot. Czasami, jeśli biżuteria ma wymyślny kształt i wiele zakamarków, może to być dość skomplikowane. Na szczęście istnieje prosty trik, by szybko temu zaradzić. Nawet nie będziesz musiał szorować!

Jak wyczyścić biżuterię? Fot. Genialne.pl
Jak wyczyścić biżuterię? Fot. Genialne.pl

Czym wyczyścić biżuterię?

Jednym ze środków polecanych do czyszczenia biżuterii ze srebra jest soda oczyszczona. Ma silne właściwości czyszczące oraz ścierne, dzięki czemu z łatwością usuwa osad z pierścionków, łańcuszków itp. Większość standardowych metod zakłada namaczanie biżuterii w wodzie z dodatkiem tego białego proszku i późniejsze szorowanie lub polerowanie. Jest jednak sprytny trik, który pozwala pominąć ten ostatni krok, a jednocześnie idealnie doczyścić wszystkie zakamarki i zagłębienia w biżuterii. Najlepsze w nim jest to, że cały proces trwa zaledwie kilka sekund. Poza sodą oczyszczoną potrzebujesz jedynie plastikowej butelki, ryżu oraz płynu do naczyń.

Czym wyczyścić biżuterię? Fot. Genialne.pl
Czym wyczyścić biżuterię? Fot. Genialne.pl

Jak szybko wyczyścić biżuterię?

Do plastikowej butelki wsyp trochę surowego ryżu. Następnie dodaj sodę oczyszczoną i odrobinę płynu do mycia naczyń. Zalej wszystko wodą tak, by butelka była zapełniona w ok. 1/3. Następnie wrzuć do środka biżuterię, którą chcesz wyczyścić. Zakręć butelkę i przez chwilę energicznie nią potrząsaj. Zauważysz, że zawartość zaczęła się pienić. Nie będzie to jedyny efekt zabiegu. Soda połączona z detergentem rozmiękczy zabrudzenia, a ziarenka ryżu ocierające się o srebro zdrapią całą śniedź, również tę znajdującą się w trudno dostępnych miejscach. Na koniec opróżnij butelkę nad miską i wyłów z mieszanki biżuterię. Opłucz ją czystą wodą i wysusz. Powinna odzyskać pierwotny blask.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także