PoradyMoje srebro czyści się samo! Wszystko dzięki babcinej sztuczce

Moje srebro czyści się samo! Wszystko dzięki babcinej sztuczce

Jak skutecznie czyścić srebrną biżuterię? Fot. Genialne.pl
Jak skutecznie czyścić srebrną biżuterię? Fot. Genialne.pl
23.08.2023 14:47

Srebrna biżuteria prezentuje się efektownie, tylko jeśli jest czysta i błyszcząca. Niestety z czasem pojawia się na niej brązowy nalot, który trudno zetrzeć. Podpowiadamy, jak czyścić srebrną biżuterię, by szybko odzyskała blask.

Czyszczenie srebra to konieczność. Prędzej czy później pojawia się na nim nalot, który sprawia, że pierścionki, wisiorki i inne ozdoby tracą swój urok. Nie musisz się jednak tym martwić. Dzięki prostej, babcinej sztuczce biżuteria będzie czyściła się w zasadzie sama. To prosta i skuteczna metoda na przywrócenie srebrnym błyskotkom ich pierwotnego połysku.

Dlaczego na srebrnej biżuterii pojawia się nalot?

Srebrna biżuteria z czasem staje się mniej błyszcząca i pokrywa ją brązowy nalot. To zupełnie naturalne. Srebro wchodzi w reakcję z powietrzem, naszą skórą i substancjami chemicznymi, których używamy np. w domu. Wszystko to w połączeniu z kurzem powoduje, że na powierzchni pojawia się cienka warstwa nalotu. Nie musisz się nią martwić. Istnieje prosty patent na przywrócenie pierścionkom, kolczykom, łańcuszkom i bransoletkom ze srebra dawnego blasku. Wystarczy zastosować babciną sztuczkę, by wyglądały jak nowe bez szorowania.

Jak czyścić srebrną biżuterię? Fot. Freepik
Jak czyścić srebrną biżuterię? Fot. Freepik

Jak czyścić srebrną biżuterię?

Nalotu na srebrnej biżuterii nie da się zetrzeć przez samo polerowanie. Na szczęście istnieje prosta sztuczka, którą znały już nasze babcie. Wystarczy sięgnąć po folię aluminiową i sodę oczyszczoną. Z kawałka folii aluminiowej uformuj niewielką miseczkę (jeśli obawiasz się, że będzie przeciekać, umieść ją w prawdziwej misce). Następnie umieść w tym prowizorycznym naczyniu srebrną biżuterię, którą chcesz wyczyścić. Zasyp świecidełka sodą oczyszczoną i wlej do miseczki gorącą wodę. Wymieszaj wszystko łyżeczką. Po chwili dodaj jeszcze 2 łyżeczki sody i ponownie wymieszaj zawartość aluminiowej miseczki. Zostaw tak biżuterię na 15-20 minut. Po upływie tego czasu wyjmij ją i opłucz pod bieżącą wodą. Gotowe! Pierścionki, łańcuszki i inne precjoza powinny wyglądać jak nowe. Jeśli chcesz zobaczyć, jak prawidłowo wykonać ten trik, ostatnio przypomniano go na kanale @giovanigepetto na TikToku:

Jak inaczej czyścić srebrną biżuterię?

Soda oczyszczona nie jest jedynym środkiem, który możesz wykorzystać do czyszczenia srebra.

  • Skuteczną sztuczką jest wykorzystanie pasty do zębów. Nanieś ją na miękką ściereczkę i dokładnie przetrzyj biżuterię. Brązowy nalot zniknie w mgnieniu oka. Na koniec zmyj tylko resztki pasty pod bieżącą wodą.
  • Do czyszczenia srebra z brązowego nalotu przyda się również napój typu cola. Zalej nim biżuterię i zostaw na kilka godzin. Po tym czasie powinna znów być czysta i błyszcząca. Wszystko dzięki kwasom zawartym w napoju.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także