PoradyTrik ciotki. Rajstopę naciągnij na kran, a kamień sam z niego odpadnie

Trik ciotki. Rajstopę naciągnij na kran, a kamień sam z niego odpadnie

Jak wyczyścić kran, używając podkolanówki? Fot. Genialne.pl
Jak wyczyścić kran, używając podkolanówki? Fot. Genialne.pl
18.09.2023 08:49

Krany w kuchni i łazience są nieustannie pokryte zaciekami z kamienia, które trudno zmyć. Możesz bardzo ułatwić sobie zadanie, sięgając po 2 nieoczywiste rzeczy. Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie wyczyścić kran.

Osadu i zacieków z kamienia na kranie nie da się uniknąć. Wystarczy kilka razy puścić wodę, by na błyszczącej powierzchni pojawiły się brzydkie ślady. Nie zawsze udaje się je łatwo usunąć. Okazuje się, że czasami lepiej od sklepowych środków działają domowe sztuczki. Oto jak wyczyścić kran, używając podkolanówki i ketchupu.

Jak wyczyścić kran podkolanówką?

W pierwszej chwili może to brzmieć dziwnie, ale czyszczenie kranu podkolanówką i ketchupem daje naprawdę dobre efekty. Najpierw wyciśnij na kran sos. Nie oszczędzaj go przy tym i postaraj się, by znajdował się na całej jego długości oraz na kurku. Następnie załóż na kran starą podkolanówkę lub pończochę z nylonu. Użyj cienkiego materiału, by dobrze rozsmarować ketchup na całej powierzchni baterii, a następnie zebrać resztki. Zwiniętą podkolanówką wypoleruj też pokryty wcześniej ketchupem kurek. Kiedy skończysz, kran powinien błyszczeć jak nowy.

Jak wyczyścić kran domowym sposobem?
Jak wyczyścić kran domowym sposobem?

Dlaczego ta sztuczka działa?

Ketchup jest często stosowany jako środek czyszczący. Niektórzy myją nim srebrną biżuterię, inni przypalone garnki. Swoje czyszczące właściwości popularny sos zawdzięcza m.in. zawartości octu, który doskonale rozpuszcza kamień i inne osady. Poza tym pomidory, które są głównym składnikiem ketchupu, zawierają dużo kwasu cytrynowego, który również doskonale radzi sobie z brudem. A co z podkolanówką? Ona także (podobnie jak stare rajstopy) jest często wykorzystywana przy sprzątaniu, np. podczas mycia okien. Delikatny materiał świetnie radzi sobie ze ścieraniem osadu, a jednocześnie sprawia, że na czyszczonej powierzchni nie powstają smugi.

Oto jak skutecznie wyczyścić kran. Fot. Freepik
Oto jak skutecznie wyczyścić kran. Fot. Freepik

Jak pozbyć się kamienia z końcówki kranu?

Wiesz już, jak wyczyścić kran w kuchni lub łazience. Trik z ketchupem może jednak nie dać rady grubej warstwie osadu z kamienia, która zbiera się na jego końcówce. Aby wyczyścić ten element, wykorzystaj przekrojoną na pół limonkę lub cytrynę. Po prostu nadziej nią końcówkę kranu. Jeśli osadu jest naprawdę dużo, to pozostaw cytrusa na końcówce kranu na kilkanaście minut. Kiedy go zdejmiesz, większość zabrudzeń powinna zniknąć. Jeżeli coś zostało, wyszoruj rozmiękczony osad ostrą stroną zmywaka kuchennego. To powinno wystarczyć, by na dobre pozbyć się kamienia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także