PoradyWłożyłam folię aluminiową do piekarnika. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania

Włożyłam folię aluminiową do piekarnika. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania

Jak wyczyścić piekarnik folią aluminiową? Fot. Genialne.pl
Jak wyczyścić piekarnik folią aluminiową? Fot. Genialne.pl
16.09.2023 13:32

Nie ma chyba nic trudniejszego do wyczyszczenia niż stare przypalenia w piekarniku. Na szczęście dzięki sprytnej sztuczce można osiągnąć świetne efekty bez długiego i męczącego szorowania. Oto jak wyczyścić piekarnik, wykorzystując dwie nieoczywiste rzeczy z kuchni.

Czyszczenie piekarnika nie jest łatwym zadaniem. Jeśli nie myjesz go regularnie, znajduje się w nim sporo starego tłuszczu i przypalonych resztek, które bardzo trudno usunąć tradycyjnymi metodami. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że w piecyku, w którym przyrządzasz jedzenie, nie powinno się stosować silnej, żrącej chemii. Aby ułatwić sobie pracę, warto sięgnąć po niekonwencjonalne metody. Podpowiadamy, jak wyczyścić piekarnik, używając tylko gąbki, kostki do zmywarki i folii aluminiowej.

Dlaczego należy porządnie czyścić piekarnik?

Ślady spalenizny i starego tłuszczu w piekarniku potrafią błyskawicznie zniechęcić nas do pieczenia w nim czegokolwiek. I słusznie! Takie niedoczyszczone resztki negatywnie wpływają na jakość, smak oraz zapach przygotowywanych potraw. Z tego powodu powinieneś dokładnie czyścić piecyk po każdym użyciu. Jeśli to zaniedbałeś i w środku nagromadziło się dużo spalenizny, musisz jak najszybciej zacząć działać. Podpowiadamy, jak wyczyścić piekarnik nawet z mocnego i starego brudu.

Jak wyczyścić piekarnik? Fot. Freepik
Jak wyczyścić piekarnik? Fot. Freepik

Jak wyczyścić piekarnik?

Wbrew pozorom do czyszczenia spalonego piekarnika nie potrzebujesz wcale silnej chemii. Wystarczy tabletka do zmywarki i folia aluminiowa!

  • Tabletkę do zmywarki zalej niewielką ilością gorącej wody. Zaczekaj, aż całkowicie się rozpuści.
  • Namocz w płynie gąbkę i wyszoruj szybę piekarnika, jego wnętrze, a także ruszt.
  • Jeśli na którymś z elementów znajdują się silne zabrudzenia, np. przypalone resztki czy tłuszcz, sięgnij po folię aluminiową.
  • Porządnie zwilż brudną powierzchnię wodą z rozpuszczoną kostką do zmywarki, a następnie przykryj ją folią, by ogrzać czyszczone miejsce i ułatwić środkowi czyszczącemu rozpuszczenie brudu.
  • Zostaw piekarnik przykryty folią na przynajmniej 2 godziny, a jeśli zabrudzenia są naprawdę mocne, na dłużej (nawet na całą noc).
Jak wyczyścić przypalony piekarnik? Fot. Genialne.pl
Jak wyczyścić przypalony piekarnik? Fot. Genialne.pl

Jakie efekty daje ta kuracja?

Po upływie wyznaczonego czasu zdejmij folię aluminiową. Na jej spodniej części powinny być widoczne ślady rozpuszczonego brudu. Zwiń folię w kulkę i wyszoruj nią resztki przypaleń, które zostały w piekarniku. To powinno ostatecznie usunąć wszystkie zabrudzenia. Na koniec zetrzyj resztki czystą gąbką. Możliwe, że będziesz musiał powtórzyć tę czynność kilka razy, by usunąć cały brud. Jeśli twój piekarnik był naprawdę bardzo przypalony, mogą pozostać w nim drobne niedoczyszczone ślady. Nie martw się tym. Powinny zejść, gdy wykonasz zabieg ponownie za jakiś czas.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także