Wiele osób pomija ten element przy sprzątaniu. Jego czyszczenie to łatwizna
Nawet jeśli na suficie nie ma żadnych plam czy widocznych zabrudzeń, powinieneś go regularnie myć. To szczególnie ważne, jeśli któryś z domowników ma astmę lub alergię. Podpowiadamy, jak skutecznie wyczyścić sufit.
12.08.2023 11:15
Czyszczenie sufitu to jedna z czynności, do których większość z nas nie wie, jak się zabrać. W zależności od pomieszczenia, a także materiału, z którego jest wykonany, mycie będzie wyglądało nieco inaczej. Wyjaśniamy, jak dobrać środki do czyszczenia sufitu i skutecznie przeprowadzić cały proces.
Czy trzeba czyścić sufit?
Większość z nas zaczyna myśleć o czyszczeniu sufitu, gdy pojawią się na nim widoczne plamy lub inne ślady. To duży błąd. Na suficie, podobnie jak na innych powierzchniach w domu, cały czas osadza się kurz. Nie widać go gołym okiem, ale wpływa na jakość naszego funkcjonowania, szczególnie jeśli cierpimy na astmę lub alergię. Regularne mycie sufitu pozwala poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach. Poza tym sprawia, że biała powierzchnia lepiej odbija światło. Dzięki temu pokoje wydają się optycznie jaśniejsze oraz większe. Dodatkową korzyścią z utrzymywania sufitu w czystości jest to, że zachowuje estetyczny wygląd przez długi czas. W związku z tym rzadziej wymaga malowania.
Zobacz także
Jak wyczyścić tradycyjny sufit?
Jeśli na suficie nie ma żadnych plam, sprawa jest prosta. Wystarczy obmieść powierzchnię zwykłą szczotką na długim kiju. Pamiętaj jedynie, by zawsze używać czystej miotły, żeby nie zostawić na suficie żadnych śladów. Zamiataj zawsze w kierunku prostopadłym do okna. Dzięki temu ewentualne niedociągnięcia, pozostałości kurzu czy smugi nie będą tak bardzo rzucały się w oczy. Aby kurz lepiej przylegał do szczotki, możesz owinąć ją pieluchą tetrową zwilżoną wodą z dodatkiem gliceryny.
Jak umyć sufit w kuchni?
Kuchnia to specyficzne miejsce. W czasie gotowania cząsteczki pary wodnej i tłuszczu unoszą się do góry i mogą osiadać na suficie, tworząc nieestetyczne plamy. Wyczyszczenie ich wymaga nieco pracy, ale jest możliwe. Do wyboru masz kilka sposobów.
- Nagrzej plamę z tłuszczu suszarką. Następnie dociśnij do niej bibułę. Rób to do czasu, aż przestaną pojawiać się na niej zacieki. Po zdjęciu bibuły wetrzyj w sufit trochę mąki ziemniaczanej.
- Nałóż na plamę piankę do golenia. Pozostaw ją na kilka godzin (im dłużej, tym silniej zadziała). Później po prostu zmyj ją z sufitu.
- Jeśli pomalowałeś sufit farbą ścieralną lub akrylową, możesz użyć płynu do mycia szyb lub wody z płynem do naczyń. W przypadku płynu do okien spryskaj plamę i pozostaw na niej preparat na kilka godzin. Następnie usuń resztki papierowym ręcznikiem. Jeśli korzystasz z wody z płynem do naczyń, namocz w niej bawełnianą ściereczkę i przyłóż do plamy. Nie szoruj zbyt mocno, by nie uszkodzić powierzchni.
- Gdy inne metody zawiodły, weź przekrojoną na pół cytrynę, zamocz ją w soli lub sodzie oczyszczonej i natrzyj plamę na suficie. Na koniec zetrzyj resztki produktów.
Jak wyczyścić sufit z paneli, podwieszany i ze sztukaterią?
Wszystkie opisane dotychczas metody sprawdzą się przy tradycyjnych sufitach. A co z sufitem podwieszanym lub pokrytym panelami czy sztukaterią?
- Czyszczenie paneli sufitowych z PCV jest stosunkowo proste. Jeśli nie ma na nich plam, wystarczy użyć miękkiej ściereczki zwilżonej wodą. Przy plamach i smugach sprawdzą się uniwersalne, delikatne detergenty. Niektórzy producenci zalecają jednak stosowanie specjalistycznych preparatów przeznaczonych do czyszczenia jasnych paneli z PCV.
- Sztukaterię na suficie możesz wyczyścić odkurzaczem z miękką, okrągłą szczotką. W ten sposób wyciągniesz kurz z narożników i zakamarków. Na poważniejsze zabrudzenia nałóż natomiast pastę z mąki ziemniaczanej i wody (1/2 szklanki skrobi na 2 szklanki wody). Posmaruj nią wystające elementy, a kiedy zaschnie, zeskrob przy pomocy miękkiej szczotki.
- Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić sufit podwieszany, musisz wiedzieć, że zależy to od materiałów, z jakich jest wykonany. Wskazaliśmy już metody mycia sufitów tradycyjnych, z paneli oraz ze sztukaterią. Wybierz spośród nich tę, która odpowiada sposobowi wykończenia podwieszanych elementów.