PoradyZachowaj pestki wiśni i wyhoduj własne drzewa! Wystarczy trochę cierpliwości

Zachowaj pestki wiśni i wyhoduj własne drzewa! Wystarczy trochę cierpliwości

Jak wyhodować wiśnie z pestki? Fot. Freepik
Jak wyhodować wiśnie z pestki? Fot. Freepik
31.07.2023 08:46

Sezon na wiśnie to dobry moment, by zastanowić się nad uprawą własnego drzewa, które w przyszłości da ci dostęp do świeżych owoców. Podpowiadamy, jak wyhodować wiśnie z pestki. Od razu ostrzegamy, że wymaga to sporo zaangażowania.

Wyhodowanie wiśni z pestki nie jest bardzo skomplikowane, ale wymaga cierpliwości. Musisz również pamiętać, że na owoce zaczekasz minimum 4 lata (ale  cały proces może potrwać nawet 10 lat). Jeśli nie przeszkadza ci konieczność tak długiego oczekiwania na pierwsze zbiory, kup wiśnie i zachowaj pestki, a następnie przystąp do dzieła!

Jak przygotować pestki do zasiania?

Zanim zasiejesz pestki wiśni, musisz je odpowiednio przygotować. Najpierw włóż je do miski z ciepłą wodą na ok. 5 minut. Te, które wypłyną na wierzch, od razu wyrzuć — nic z nich nie wykiełkuje. Pozostałe pestki oczyść i umieść w hermetycznie zamykanym pojemniku. Następnie włóż je do lodówki na ok. 10 tygodni. Po upływie wyznaczonego czasu wyjmij pestki z i ogrzej, by osiągnęły temperaturę pokojową. Wtedy będą gotowe do wysiania.

Jak wyhodować wiśnie z pestki? Fot. Freepik
Jak wyhodować wiśnie z pestki? Fot. Freepik

Jak wyhodować wiśnie z pestki?

Skoro pestki są już gotowe, czas dowiedzieć się, jak wyhodować z nich wiśnie.

  • Przygotuj doniczki wypełnione ziemią. W każdej zrób 2-3 dołki i umieść w nich pestki.
  • Utrzymuj wilgotne podłoże, regularnie podlewając ziemię w pojemnikach.
  • Kiedy rośliny wykiełkują i osiągną wysokość ok. 5 cm, powinieneś je przesadzić do osobnych doniczek. Przy okazji odrzuć najsłabsze sadzonki. Doniczki ustaw w słonecznym miejscu.
  • Wiosną wsadź wiśnie do gruntu. Sadzonki rozmieszczaj w odległości ok. 6 m od siebie.

Jak inaczej wyhodować wiśnie z pestki?

Jeśli sposób z chłodzeniem pestek nie przypadł ci do gustu, możesz wysiać je bezpośrednio do gruntu od razu po oczyszczeniu. W tym celu umieść pestki w dołkach o głębokości ok. 5 cm rozmieszczonych co 30 cm. Zaznacz miejsca, do których włożyłeś pestki. Wiosną powinny z nich wykiełkować rośliny. Kiedy osiągną wysokość ok.30 cm, możesz je przesadzić. Pamiętaj o zachowaniu ok. 6 m odległości między drzewkami. Teraz pozostaje już tylko zaczekać kilka lat na pierwsze owoce.

Jak wyhodować wiśnie z pestki? Fot. Freepik
Jak wyhodować wiśnie z pestki? Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także