Jak jeść czereśnie, żeby nie najeść się wstydu? Ekspertka od etykiety wyjaśnia
Savoir-vivre przy stole jest bardzo ważny, również w czasie wakacji. Wiele osób zastanawia się, jak jeść czereśnie, by nie złamać zasad i nie wyjść na prostaka w towarzystwie. Głos w tej sprawie zabrała ekspertka od etykiety.
18.07.2023 10:44
Sezon na czereśnie i wiśnie powoli się rozkręca. Niestety te pyszne i zdrowe owoce sprawiają sporo kłopotów osobom, które chciałyby zachowywać się zgodnie z zasadami savoir-vivre'u. Bo jak tu zjeść np. czereśnie i pozbyć się pestek, nie wychodząc przy tym na prostaka? Z pomocą przychodzi dr Irena Kamińska-Radomska, specjalistka od etykiety i wystąpień publicznych.
Dlaczego jedzenie czereśni jest tak kłopotliwe?
Jedząc w towarzystwie, trzeba umieć się zachować. Niektóre posiłki są jednak bardzo kłopotliwe i wiele osób nie wie, jak się za nie zabrać. Tak jest m.in. z owocami, które mają pestki, czyli czereśniami oraz wiśniami. Czy można je jeść rękami? Jak pozbyć się pestki? A może w ogóle nie powinno się ich jadać w obecności innych osób? Odpowiedzi na te pytania udzieliła ostatnio na swoim instagramowym profilu dr Irena Kamińska-Radomska, która jest znaną ekspertką od savoir-vivre'u (występowała m.in. w programie "Projekt Lady"). Specjalistka od etykiety uspokaja, że jedzenie owoców z pestkami nie jest niezgodne z dobrymi obyczajami. Wyjaśnia również, jak należy to robić, by nie popełnić gafy.
Jak prawidłowo jeść czereśnie?
Dr Kamińska-Radomska wyjaśnia, że czereśnie należy jeść rękoma. Owoc powinno się chwytać za ogonek i tak wkładać do ust. Pestkę należy dyskretnie wypluć do zwiniętej dłoni. Następnie wystarczy odłożyć ją na brzeg talerza lub do osobnego pojemnika, np. miseczki. Ekspertka od etykiety zaznacza, że absolutnie zakazane jest pozbywanie się pestek poprzez wypluwanie ich gdzieś w przestrzeń. Choć sama demonstruje tę metodę, podkreśla, że nie powinno się tego robić nawet na wakacjach. Kierując się tymi zasadami, możesz jeść czereśnie i wiśnie w towarzystwie, bez obaw o wpadkę.
Jak przechowywać czereśnie?
Większość z nas zjada cały kupiony zapas czereśni od razu. Jeśli jednak trochę ci zostanie, powinieneś je odpowiednio zabezpieczyć. Ani wiśnie, ani czereśnie nie powinny być pozostawiane w temperaturze pokojowej. Powinieneś trzymać je w lodówce (najlepiej w temperaturze 0-2 stopni Celsjusza). Warto umieścić je w komorze zapewniającej dużą wilgotność. Jeśli chcesz cieszyć się smakiem czereśni po zakończeniu sezonu, możesz je zamrozić. Umyj owoce, osusz i usuń pestki. Następnie rozłóż je na tacy i umieść w zamrażarce. Kiedy zamarzną, przełóż je do woreczka. W ten sposób możesz przechowywać je nawet przez 8-10 miesięcy.