PoradyZrób to przed wyjazdem na wakacje, a nie będziesz prosić innych o podlewanie kwiatów

Zrób to przed wyjazdem na wakacje, a nie będziesz prosić innych o podlewanie kwiatów

Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem? Fot. Freepik
Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem? Fot. Freepik
12.06.2023 18:32

Przygotowania do urlopu to nie tylko uzupełnianie brakującej garderoby, kupowanie kremu do opalania i pakowanie walizki. Trzeba jeszcze zadbać o dom, by podczas naszej nieobecności nie działo się w nim nic niepokojącego. Przed wyjazdem warto też zabezpieczyć kwiaty, by po powrocie nie oglądać ich ususzonych pozostałości. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Większość z nas przed wyjazdem na urlop przekazuje klucze od mieszkania komuś z rodziny lub znajomych i prosi o regularne podlewanie swoich roślin. Jednak nie zawsze zaangażowanie innych jest możliwe. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem, by nie uschły? Jest kilka prostych sztuczek, które pozwolą zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody na czas naszej nieobecności.

Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem?

W pierwszej kolejności musisz zadbać o to, by rośliny były zabezpieczone przed słońcem i wysokimi temperaturami, a także miały zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. Zestaw je z parapetów i ustaw w najchłodniejszym, ale jasnym pomieszczeniu jak najdalej od okien. Korytarz i łazienka będą raczej kiepskim wyborem (chyba że masz w nich duże okna, przez które wpada sporo światła). Zostaw otwarte drzwi do kuchni oraz łazienki. W tych pomieszczeniach znajdują się kratki wentylacyjne, które zapewnią roślinom stały dopływ świeżego powietrza.

Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem? Fot. Freepik
Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem? Fot. Freepik

Co zrobić, by kwiaty nie uschły w czasie wyjazdu?

Skoro już wiesz, jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem, by nie były narażone na niekorzystne działanie słońca oraz upał, czas powiedzieć, jak możesz zapewnić im odpowiednie nawodnienie. Jest kilka sposobów do wyboru.

  • Wykorzystaj butelki po napojach. Nalej do nich wody i nałóż nakrętki, ale nie dokręcaj ich. Zakop butelki w doniczkach nakrętkami do dołu. Chodzi o to, by przez niedokręcone nakrętki woda sączyła się powoli do ziemi i ją nawilżała. Zanim wyjedziesz, zrób test tej metody, by butelki nie były zakręcone zbyt mocno lub zbyt słabo. W pierwszym wypadku woda będzie leciała zbyt wolno, a w drugim zbyt szybko.
  • Stwórz domową "szklarnię". Wysyp dno dużego naczynia drobnymi kamykami i ustaw na nich doniczki. Podlej obficie rośliny. Nalej również wody na kamienie. Całość przykryj przezroczystą folią. Zrób w niej kilka otworów, by kwiaty miały dostęp do świeżego powietrza. Ten trik pozwoli zachować wilgoć w doniczkach na ok. tydzień.

Jakich specjalistycznych środków użyć przed wyjazdem, by zabezpieczyć kwiaty?

Jeśli te domowe sposoby cię nie przekonują, możesz zastosować specjalistyczne preparaty. Kup w sklepie ogrodniczym hydrożel i kilka dni przed wyjazdem wymieszaj go z ziemią w doniczkach. Następnie obficie podlej rośliny. Preparat wchłonie nadmiar wody i będzie stopniowo uwalniał go w czasie twojej nieobecności. Możesz zastosować również tabletki z mineralnym stabilizatorem wilgoci.

Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem? Fot. Freepik
Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem? Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także