PoradyKiedy burza łapie mnie w terenie, wcale nie wyłączam telefonu. To nie jest najważniejsze

Kiedy burza łapie mnie w terenie, wcale nie wyłączam telefonu. To nie jest najważniejsze

jak zachować się podczas burzy, fot. Getty Images
jak zachować się podczas burzy, fot. Getty Images
25.06.2023 18:15

Wakacyjnym upałom towarzyszą często gwałtowne burze. Co zrobić, kiedy pogoda załamie się w czasie letniego wypoczynku? Podpowiadamy, gdzie się schować i jak zachować się podczas burzy.

Lato w Polsce coraz częściej upływa pod znakiem upałów oraz towarzyszącym im gwałtownych burz. Przebywanie na zewnątrz, gdy dochodzi do wyładowań atmosferycznych, nie jest bezpieczne. Niestety zdarza się, że załamanie pogody dopada nas, gdy jesteśmy w górach lub w lesie. Jak zachować się podczas burzy, gdy jesteś w otwartym terenie? Musisz pamiętać o kilku rzeczach.

Jak zachować się podczas burzy?

W czasie burzy najlepiej nie przebywać na zewnątrz. Kiedy pogoda się załamie, schowaj się w najbliższym budynku. Jeśli w okolicy nie ma żadnych zabudowań, możesz schronić się w samochodzie. Auto będzie stanowiło skuteczną ochronę przed wyładowaniami atmosferycznymi. Jeśli przebywasz na otwartej przestrzeni poszukaj zagłębienia terenu. Ukucnij w nim ze złączonymi nogami. Najlepiej, byś znajdował się w odległości ok. 3 metrów od najbliższego drzewa, a także od innych osób.  Dopilnuj, by twojego ciała nie dotykały żadne przewodniki (monety, telefon, klucze itp.). Jeśli zagrożone jest zdrowie i życie twoje lub innych osób, nie wahaj się zadzwonić pod numer alarmowy 112. Korzystanie z telefonu komórkowego w czasie burzy nie zwiększa ryzyka uderzenia pioruna.

Jak zachować się podczas burzy? Fot. Pixabay
Jak zachować się podczas burzy? Fot. Pixabay

Co zrobić, kiedy burza zaskoczy cię w terenie?

W czasie wakacyjnych wędrówek oraz wycieczek rowerowych zawsze dbaj o to, by mieć naładowany telefon. Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco sprawdzać prognozę pogody. Będziesz też otrzymywać ostrzeżenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Jeśli nie uda ci się zejść ze szlaku lub opuścić plaży i dotrzeć w bezpieczne miejsce przed burzą, pamiętaj o zachowaniu środków ostrożności.

  • Kiedy burza zaskoczy cię w górach, zejdź ze szczytu. Oddal się również od wszelkich metalowych elementów (barierek i łańcuchów). W miarę możliwości poszukaj schronienia oddalonego od drzew.
  • Przebywając w lesie (również w górach, jeśli nie znalazłeś oddalonego od drzew punktu), chowaj się pod najniższymi drzewami. Pioruny trafiają zwykle w najwyżej położone punkty.
  • Jeśli przebywasz nad wodą, w żadnym wypadku nie pływaj w czasie burzy. Jak najszybciej wyjdź z wody. Zakończ również wszelkie aktywności takie jak żeglowanie czy wędkowanie (odsuń się od wędki — jest przewodnikiem).
  • Jazda rowerem w czasie burzy może być niebezpieczna. Jak najszybciej zejdź z pojazdu i oddal się od niego. Za bezpieczną uważa się odległość ok. 3 m.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także