Nie chcesz szybko posiwieć? Zmień przyzwyczajenia i zachowaj kolor włosów
Siwe włosy, choć ich pojawianie się jest zupełnie naturalne, nie są przez nas mile widziane. Stanowią widoczny sygnał, że się starzejemy, a przecież u niektórych zaczynają występować w dość młodym wieku, np. po trzydziestce. Jeśli nie jesteś gotowy na to, by twoja fryzura zmieniła kolor i stała się szara, możesz wykorzystać kilka prostych patentów. Oto jak zapobiec siwieniu włosów.
Siwe włosy, podobnie jak zmarszczki na twarzy, prędzej czy później będzie miał każdy z nas. I choć siwizna w ostatnich latach stała się modna, większość osób wolałaby jednak, by pojawiła się jak najpóźniej. Możesz łatwo opóźnić ten proces, wprowadzając do swojej codziennej rutyny kilka zdrowych nawyków.
Dlaczego włosy siwieją?
Jak wspomnieliśmy na początku, siwienie włosów jest naturalnym procesem. Z biegiem czasu melanocyty, czyli komórki produkujące barwnik, zaczynają słabiej pracować. W efekcie wytwarzają mniej pigmentu i włosy zaczynają siwieć. Proces ten w dużej mierze jest uwarunkowany genetycznie. Jeśli twoi krewni siwieli w młodym wieku, prawdopodobnie ty również zobaczysz pierwszy siwy włos szybciej niż twoi rówieśnicy. Dobra wiadomość jest taka, że możesz opóźnić ten proces. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy nieco zmienić codzienną rutynę i zadbać o siebie.
Co przyspiesza siwienie włosów?
Jak wspomnieliśmy, pojawienie się pierwszych siwych włosów zależy od genów, ale nie tylko. Zmniejszenie produkcji pigmentu przyspieszają również inne czynniki. Duże znaczenie ma m.in. styl życia, a konkretnie stosowanie używek. Jeśli palisz papierosy lub nadużywasz alkoholu, prawdopodobnie posiwiejesz o wiele szybciej niż osoby, które tego nie robią. Siwienie przyspieszają niektóre choroby, w tym: cukrzyca, anemia, choroby tarczycy oraz jajników, zaburzenia krążenia, zespół Wernera, a także choroba Addisona-Biermera. Włosy szybciej tracą kolor również pod wpływem problemów z odcinkiem szyjnym kręgosłupa.
Jak zapobiec siwieniu włosów? Zmień dietę
Prawidłowa dieta może rozwiązać wiele problemów zdrowotnych. Jeśli chcesz zapobiec siwieniu włosów, musisz uważać na to, co jesz.
- Dieta powinna być zbilansowana i bogata w warzywa oraz owoce.
- Dostarczaj organizmowi dużo żelaza. Dobrymi źródłami tego pierwiastka są m.in. wątróbka, jajka, sery, owoce morza, natka pietruszki oraz pestki.
- Jeśli jesteś wegetarianinem lub weganinem i nie jesz mięsa, zadbaj o to, by twoje posiłki zawierały dużo witaminy C, która pomoże organizmowi lepiej wchłaniać żelazo.
- Dostarczaj sobie witamin z grupy B, które spowalniają siwienie, a dodatkowo wzmacniają włosy.
- Zadbaj o to, by w codziennej diecie znalazły się: pieczywo pełnoziarniste (zamiast zwykłego), płatki owsiane i jęczmienne, kiełki, brązowy ryż, mleko, jogurty oraz kefiry.
- Pij napar ze skrzypu polnego i serdecznika.
- Włącz do diety drożdże piwne — pomogą wzmocnić i chronić naturalny kolor włosów.
Jak jeszcze można zapobiec siwieniu włosów?
Zdrowa dieta to nie wszystko. Aby zapobiec siwieniu włosów, powinieneś zrezygnować z używek (papierosów i alkoholu), a także zadbać o kondycję psychiczną. Nie bez powodu mówi się, że ludzie siwieją z nerwów. Znajdź sposób, by się zrelaksować. Regularnie uprawiaj też sport. Nie musisz się mocno forsować, ale dostarczaj organizmowi dawkę ruchu dostosowaną do twojej formy i możliwości. Chroń włosy przed promieniowaniem słonecznym. Noś kapelusz, czapkę lub chustę, która osłoni włosy. Możesz również stosować kosmetyki do włosów chroniące przed promieniami UV. A skoro już o kosmetykach mowa, dobrym zabezpieczeniem przed siwieniem włosów jest stosowanie szamponów i odżywek zawierających antyoksydanty, w tym witaminy C i E, a także składniki przeciwstarzeniowe.