PoradyOto jak zatrzymać ciepło w domu. Dzięki tym patentom zaoszczędziłam na ogrzewaniu

Oto jak zatrzymać ciepło w domu. Dzięki tym patentom zaoszczędziłam na ogrzewaniu

Każdy chce mieć w domu ciepło, ale nie każdy wie, jak ociągnąć ten cel, nie nabijając przy tym astronomicznych rachunków. Jest kilka sprawdzonych sposobów, by nie przykręcać kurka, a jednocześnie ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Co najlepsze, większość z nich jest darmowa.

Oto proste patenty na ciepło w domu. Fot. Genialne
Oto proste patenty na ciepło w domu. Fot. Genialne

Jesienią i zimą stajemy przed dylematem — oszczędzać na ogrzewaniu i marznąć czy cieszyć się ciepłem i płacić wysokie rachunki. Wcale nie musi tak być! Możesz mieć w domu ciepło i nie ponosić z tego tytułu większych kosztów. Wszystko zależy od tego, jak przygotujesz mieszkanie do sezonu grzewczego i jak będziesz gospodarował ciepłem.

Co zrobić, żeby zatrzymać ciepło w domu?

Ogromną rolę w utrzymaniu ciepła w mieszkaniu odgrywają okna oraz drzwi. Nagrzane powietrze ucieka przez wszelkie (nawet niewidoczne na pierwszy rzut oka) szpary i szczeliny. Właśnie dlatego powinieneś dobrze wyregulować okna i drzwi balkonowe. Muszą dokładnie przylegać do ram. Sprawdź też, czy nie ma nieszczelności między oknem a parapetem. Jeśli wyczujesz (np. po przystawieniu dłoni), że przez jakąś szczelinę wpada chłodne powietrze, zaklej ją bezbarwnym silikonem lub kitem szklarskim. Jeśli mieszkasz w budynku postawionym kilkadziesiąt lat temu, który nie przechodził termomodernizacji, możesz docieplić swoje mieszkanie od wewnątrz. Dzięki temu zatrzymasz ciepło w domu. Może wydawać się, że to kosztowna inwestycja, ale włożone w nią pieniądze zwrócą się w formie oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Możesz mieć w domu ciepło i nie otrzymywać wyższych rachunków. Fot. Freepik
Możesz mieć w domu ciepło i nie otrzymywać wyższych rachunków. Fot. Freepik

Jak prawidłowo korzystać z ogrzewania, żeby nie przepłacać, ale też nie marznąć?

Na to, czy w domu jest ciepło, wpływa także to, jak korzystasz z grzejników. Niektóre działania związane ze zmianą temperatury w pomieszczeniach mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

  • Na co dzień staraj się utrzymywać w pokojach oraz łazience stałą temperaturę. Ciągłe obniżanie jej i podnoszenie (zwłaszcza o kilka stopni) może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.
  • Możesz nieco zmniejszyć grzanie na noc (np. o 1°C). Dobrym rozwiązaniem jest również delikatne przykręcanie termostatów w nieużywanych pomieszczeniach, szczególnie na czas dłuższej nieobecności w domu.
  • Nie wietrz mieszkania, kiedy kaloryfery są włączone. Kiedy do domu wpadnie chłodne powietrze, zaczną mocniej grzać, by utrzymać stałą temperaturę.
  • Wietrz mieszkanie krótko, ale intensywnie. Wystarczy 15 minut dziennie, najlepiej w godzinach popołudniowych, kiedy na zewnątrz jest najcieplej.
  • Nie zasłaniaj kaloryferów. Odsuń od nich meble, nie zakrywaj ich też zasłonami i nie susz na nich prania. Każda fizyczna bariera spowoduje, że ciepło nie będzie dobrze rozchodziło się po pomieszczeniu.