PoradyLajfhakiTrik na przezimowanie pelargonii w piwnicy bez okna! Wystarczy karton

Trik na przezimowanie pelargonii w piwnicy bez okna! Wystarczy karton

Zimowanie pelargonii Fot. Genialne
Zimowanie pelargonii Fot. Genialne
24.10.2022 07:32

Pelargonie kwitną przez długi czas, bo zdarza się, że nawet do późnej jesieni! Jednak kiedy już przyjdą mroźne temperatury, to są dla nich niestety niszczące. Aby móc cieszyć się nimi w następnym sezonie, trzeba je przed tym ochronić i schować. Jest na to kilka sposobów – poznaj, jak zimować pelargonie. Przechowuj je w odpowiednich warunkach, a zakwitną ponownie jeszcze przez kilka następnych wiosen.

Jak prawidłowo przezimować pelargonie?

Aby przechować pelargonie przez zimę w doniczkach, przenieś je w miejsce, gdzie będzie chłodno, ale dość słonecznie – świetnie sprawdzi się tu na przykład klatka schodowa lub weranda. Co zrobić krok po kroku?

  • Usuń z roślin suche liście i kwiatostany.
  • Przytnij pędy o połowę lub o 2/3 wysokości, jeśli są wyjątkowo długie.
  • Zapewnij pelargoniom temperaturę od 5 do maksymalnie 12 stopni Celsjusza.
  • Ustaw donice tak, aby każda roślinka miała równomierny dostęp do światła.
  • Podlewaj je co 3-4 tygodnie.

Jeśli chcesz zimować pelargonie na parapecie w pokoju, to postaraj się, aby panowała w nim temperatura nie wyższa niż 19 stopni Celsjusza i wtedy konieczne będzie nawożenie i częstsze podlewanie. Ważne jest, by pod parapetem, na którym stoją, nie było kaloryfera.

Geranium flowers on windowsill
Geranium flowers on windowsill

Łatwy sposób na zimowanie pelargonii – papierowa torba!

Nie masz dogodnego do poprzedniej metody miejsca? Nic nie szkodzi! Tak przechowasz pelargonie do wiosny nawet w piwnicy lub garażu.

  • Wyjmij przycięte rośliny z doniczek i umieść je w papierowej torbie lub kartonowym pudełku (niekoniecznie pojedynczo).
  • Postaw je w pomieszczeniu, w którym temperatura będzie utrzymywać się pomiędzy 5 a 10 stopni Celsjusza – całkowicie zbędny jest dostęp do światła.
  • Pelargonie „prześpią” zimę, gromadząc w pędach wodę. To nie znaczy jednak, że nie trzeba ich nawadniać! Średnio raz na miesiąc wkładaj ich korzenie na 1-2 godziny do wody i przy okazji zaobserwuj, czy nie zaczęło się z nimi dziać coś złego.
Zimowanie pelargonii Fot. Genialne
Zimowanie pelargonii Fot. Genialne

Która metoda jest lepsza?

Zimowanie i przechowywanie pelargonii w doniczkach może być kłopotliwe ze względu na to, że ciężko jest znaleźć pomieszczenie i chłodne, i nasłonecznione. Donice zajmują też bardzo dużo miejsca. Jeżeli więc nie jesteś w stanie zapewnić im takich warunków, to wybierz ten drugi sposób.

Znasz już triki, które ułatwiają uprawę roślin doniczkowych?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także