PoradyDomowy klimatyzator zrobisz za 0 zł! Wystarczy wyciągnąć z szafki 2 miski

Domowy klimatyzator zrobisz za 0 zł! Wystarczy wyciągnąć z szafki 2 miski

Domowy klimatyzator to darmowa alternatywa dla kosztownego urządzenia. Fot, Freepik
Domowy klimatyzator to darmowa alternatywa dla kosztownego urządzenia. Fot, Freepik
16.07.2023 19:03, aktualizacja: 16.07.2023 20:32

Klimatyzacja w domu, choć coraz bardziej popularna, wciąż jest raczej luksusem przeznaczonym dla osób o zasobniejszych portfelach. Ci, których na nią nie stać, muszą w czasie upałów szukać innych sposobów na ochłodzenie mieszkań. Na szczęście prosty, domowy klimatyzator można zrobić w kilka sekund, a koszty są praktycznie zerowe.

Wysokie temperatury źle wpływają na naszą formę fizyczną, a także psychiczną, dlatego staramy się przed nimi chronić. Niestety, gdy żar leje się z nieba, nawet w domu trudno o wytchnienie. Można oczywiście unikać otwierania okien i osłaniać je na różne sposoby przez promieniami słonecznymi, ale temperatura wewnątrz i tak jest daleka od ideału. Najskuteczniej obniżyłby ją klimatyzator, ale nie każdy może go mieć. Podpowiadamy, jak możesz poradzić sobie w takiej sytuacji.

Klimatyzacja nie wchodzi w grę?

Kiedy żar leje się z nieba, wiele osób marzy tylko o tym, by mieć klimatyzator, który zapewni im ochłodę. Niektórzy realizują to marzenie i instalują urządzenia w swoich domach czy mieszkaniach. Nie każdy z nas może sobie na to pozwolić. Aby założyć klimatyzację w bloku, trzeba mieć specjalne pozwolenie od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Poza tym to droga inwestycja. Już sam zakup klimatyzatora stanowi spory wydatek. Do tego dochodzą zdecydowanie wyższe rachunki za prąd oraz konserwacja, bez której w urządzeniu mogą namnażać się bakterie. Po podliczeniu wszystkich kosztów wychodzi całkiem spora kwota. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na taki wydatek, nie musisz się martwić. Domowy klimatyzator zrobisz w kilka sekund i to zupełnie za darmo.

Domowy klimatyzator z powodzeniem zastąpi drogi sprzęt. Fot. Freepik
Domowy klimatyzator z powodzeniem zastąpi drogi sprzęt. Fot. Freepik

Jak zrobić domowy klimatyzator?

Aby ulżyć sobie w upalny dzień, możesz samodzielnie zrobić domowy klimatyzator. Nie obawiaj się, to opcja również dla tych, którzy nie są majsterkowiczami. Potrzebujesz jedynie zwykłego wentylatora oraz 2 misek - większej i mniejszej. Do większego naczynia wlej zimną wodę, a mniejsze wypełnij kostkami lodu. Mniejszą miskę umieść w większej i ustaw tę instalację przed wiatrakiem. Po uruchomieniu jego śmigła zaczną rozprzestrzeniać po pokoju przyjemnie chłodne powietrze. Efekt będzie podobny do tego, który daje klimatyzator. Jak czytamy w serwisie WP Kobieta:

Powstały wir powietrza będzie znacznie chłodniejszy, niż gdybyśmy mieli po prostu włączyć swój wiatrak. Należy jednak pamiętać, by regularnie wymieniać wodę oraz uzupełniać rozpuszczone kostki lodu.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także