PoradyLajfhakiPolacy trzymają ją w szafce i nie wiedzą, że pomaga wybielić ręczniki, obrusy i skarpetki

Polacy trzymają ją w szafce i nie wiedzą, że pomaga wybielić ręczniki, obrusy i skarpetki

jak zrobić domowy wybielacz fot. getty images
jak zrobić domowy wybielacz fot. getty images
18.08.2023 09:51

Białe ubrania mają tendencję do szarzenia i szybkiego brudzenia. Nie oznacza to, że trzeba będzie je wyrzucić. Mamy patent, dzięki któremu długo się nimi nacieszysz. Podpowiadamy, jak zrobić domowy wybielacz do tkanin.

Domowe detergenty to duża oszczędność i ochrona dla środowiska, ponieważ w składzie nie zawierają chemii, a dobro płynące z natury. Nie są one wcale trudne do zrobienia. Wypróbuj nasz przepis na domowy wybielacz i zapomnij o tych sklepowych!

Jak zrobić domowy wybielacz?

Chemiczne wybielacze to trochę ryzykowne rozwiązanie, ponieważ w przypadku delikatnych tkanin mogą spowodować ich uszkodzenie, a wtedy ubrań nie da się uratować i albo trafią do kosza, albo będą przeznaczone na szmaty. Na szczęście możesz tego uniknąć i długo cieszyć się ulubionymi ubraniami, szczególnie w kolorze białym, które wymagają szczególnej troski. Stosując domowy wybielacz, nie musisz obawiać się żadnych strat. To doskonały i prosty w wykonaniu środek, który cię zachwyci. Ten samodzielnie wykonany preparat, możesz też zastosować do firanek, pościeli, ręczników oraz obrusów. Przepis, który ci prezentujemy, w swoim składzie zawiera wyłącznie produkty, które większość z nas przechowuje w swoich kuchennych szafkach. Mogłeś nie być świadomy, że tak świetnie działają one na tkaniny. Potrzebne będą ci: ocet, soda oczyszczona i woda utleniona.

Obraz

Przepisy na 3 domowe wybielacze

Przygotowaliśmy dla ciebie, aż 3 warianty domowego wybielacza, dzięki czemu będziesz miał alternatywę, jakby danego produktu nie było akurat w szafce kuchennej. Oto i nasze receptury:

  • Wybielacz z sody oczyszczonej i cytryny

Do garnka wlej dwa litry wody i dodaj kilka plasterków cytryny. Następnie całość zagotuj i odstaw garnek z ognia. Dodaj około 2-3 łyżki sody oczyszczonej i dokładnie wymieszaj. Na koniec miksturę przelej do większej miski lub pojemnika i rozcieńcz 4 litrami wody. W takim wybielaczu zostaw ubrania lub tekstylia na kilka godzin, a następnie upierz, jak zawsze.

  • Wybielacz z wody utlenionej

Do miski z wodą dolej dwie łyżki wody utlenionej i podobną ilość proszku do prania białych tkanin. W takim roztworze namocz ubrania, a następnie wypierz je i opłucz. Jeśli chcesz wybielić pościel, ręczniki lub firanki, dodaj pół szklanki wody utlenionej bezpośrednio do pralki i ustaw odpowiedni program.

  • Wybielacz z octu

Ocet do wybielania tkanin zastosuj tak samo, jak wspomnianą wcześniej wodę utlenioną. Potem dodaj do miski proszek lub płyn do prania i namocz w tym roztworze tkaniny. Po wypraniu i wysuszeniu odzyskają one śnieżną biel.

Hnads of young woman putting white color clothes into washing machine at condominium. Laundry concept. Top view
Hnads of young woman putting white color clothes into washing machine at condominium. Laundry concept. Top view
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także