PoradyKupiłam paprotkę i uciążliwy problem zniknął. Tak działa jeszcze 6 innych roślin

Kupiłam paprotkę i uciążliwy problem zniknął. Tak działa jeszcze 6 innych roślin

Oto jakie rośliny pochłaniają wilgoć. Fot. Freepik
Oto jakie rośliny pochłaniają wilgoć. Fot. Freepik
05.10.2023 14:50

Niektóre kwiaty mają wielką moc. Niektóre pochłaniają zanieczyszczenia, a inne nadmierną wilgoć (a niektóre nawet i to, i to!). Podpowiadamy, jakie rośliny pochłaniają wilgoć. Sprowadź je do mieszkania, by powietrze nie było zbyt mokre i nie rozwinęła się pleśń.

Dobór roślin do mieszkania to nie tylko kwestia estetyczna. Warto wziąć pod uwagę również ich właściwości. Nie wszystkie rośliny mogą stać w sypialni. Niektóre mają trujące właściwości, więc lepiej nie trzymać ich w domach, w których są małe dzieci lub zwierzęta. Jest też spora grupa kwiatów, które mogą być bardzo pomocne w dbaniu o jakość powietrza. Oto jakie rośliny pochłaniają wilgoć.

Dlaczego należy dbać o odpowiednią wilgotność powietrza?

Poziom wilgoci w mieszkaniu powinien mieścić się w zakresie od 40 do 60%. Niekorzystne jest zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze. Jesienią i zimą zdecydowanie częściej mamy jednak do czynienia z tym drugim. Wszystko przez to, że rzadziej wietrzymy mieszkania, a pranie suszymy w pokojach zamiast na balkonie czy w ogrodzie. Do tego dochodzi para wodna z gotowania czy gorących kąpieli. Zbyt duża wilgoć może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie, a nawet powodować rozwój infekcji (w niewietrzonym, zawilgoconym mieszkaniu szybciej namnażają się bakterie i wirusy). Poza tym może oczywiście dojść do pojawienia się pleśni, która również ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i jest dość trudna do usunięcia.

Warto wiedzieć, jakie rośliny pochłaniają wilgoć. Fot. Freepik
Warto wiedzieć, jakie rośliny pochłaniają wilgoć. Fot. Freepik

Jakie rośliny pochłaniają wilgoć?

Jednym ze sposobów na zapewnienie odpowiedniej wilgotności w domu jest wykorzystanie roślin. Niektóre gatunki, jak już wspomnieliśmy, mają zdolność pochłaniania wilgoci z powietrza. Ich dodatkową zaletą w wielu przypadkach jest to, że oczyszczają je także z wielu toksycznych substancji. Jeśli chcesz pozbyć się wilgoci, możesz ustawić w domu m.in.:

  • paproć,
  • skrzydłokwiat,
  • zielistkę,
  • storczyka,
  • palmę,
  • wężownicę,
  • bluszcz angielski.

Jak jeszcze walczyć z wilgocią w domu?

Wiesz już, jakie rośliny pochłaniają wilgoć. Aby nie dopuścić do jej wystąpienia, warto jednak stosować również inne patenty. Podstawą utrzymania odpowiedniej wilgotności jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Nie obawiaj się zbytnio utraty ciepła. Otwieraj okna codziennie chociaż na chwilę, by zapewnić dopływ świeżego powietrza. Pod żadnym pozorem nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych. Może wydawać ci się, że wylatuje z nich chłodne powietrze (najczęściej zdarza się to w bardzo wietrzne dni), ale to one pozwalają odprowadzać parę wodną powstająca m.in. w czasie gotowania i kąpieli. W suche dni wystawiaj pranie na zewnątrz — wyschnie nawet przy ujemnej temperaturze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także