PoradyOgarnij mieszkanie raz, a dobrze! Japońska metoda ratuje bałaganiarzy z opresji

Ogarnij mieszkanie raz, a dobrze! Japońska metoda ratuje bałaganiarzy z opresji

Japończycy słyną z minimalizmu i na nim właśnie opiera się tokimeki, czyli japońska sztuka sprzątania. Dzięki niej możesz raz a dobrze posprzątać mieszkanie i pozbyć się zbędnych rzeczy. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Japońska sztuka sprzątania może zmienić twoje życie. Fot. Freepik
Japońska sztuka sprzątania może zmienić twoje życie. Fot. Freepik

Japońska sztuka sprzątania zyskała ogólnoświatowy rozgłos dzięki książce Marie Kondo. Pisarka, gospodyni programów telewizyjnych i ekspertka od utrzymania porządku wyjaśniła w pigułce najważniejsze zasady utrzymania porządku w domu. Nie chodzi jednak o regularne sprzątanie i pucowanie, a o filozofię gromadzenia i przechowywania rzeczy.

Na czym polega japońska sztuka sprzątania?

Tokimeki, jak już wspomnieliśmy, mniej dotyczy czystości, a bardziej zaprowadzenia i utrzymania ładu i porządku we wnętrzach, a także szafach i szafkach. Powiedzmy sobie szczerze, większość z nas trzyma w domach mnóstwo zbędnych rzeczy. Najczęściej robimy to z sentymentu. Japońska sztuka sprzątania uczy pozbywania się nadmiaru i zostawiania w mieszkaniu tylko tego, co jest potrzebne. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie poukładanie rzeczy i odkładanie ich na miejsce. Dzięki temu zawsze będziesz wiedział, gdzie co leży, i nie będziesz tracił czasu na szukanie. Wdrażając w życie kilka prostych zasad, możesz uporządkować przestrzeń w domu, a przy okazji sprawić, że będziesz lepiej się w nim czuł.

Japońska sztuka sprzątania w praktyce. Od czego zacząć?

Jeśli dobrze wykorzystasz japońską sztukę sprzątania, możesz cieszyć się porządkiem w domu przez wiele lat. Wystarczy wdrożyć kilka zasad, a następnie odkładać rzeczy na swoje miejsce, by bałagan nie powrócił. Zanim jednak przejdziesz do porządkowania swoich rzeczy, dobrze się do tego przygotuj. Postępuj według kilku zasad:

  • Wyznacz sobie jasny cel. Określ, jak powinna być zorganizowana przestrzeń, by spełniała swoje funkcje i jak najlepiej odpowiadała twoim potrzebom oraz stylowi życia.
  • Sprzątaj kategoriami. W ten sposób będziesz mógł podzielić sprzątanie na etapy, a także odpowiednio posegregować rzeczy. Zacznij od ubrań, a następnie przejdź do książek, dokumentów i zapisków. W kolejnym etapie zajmij się kosmetykami, akcesoriami i sprzętami domowymi. Na koniec zostaw sobie pamiątki i przedmioty o wartości sentymentalnej.
  • Japońska sztuka sprzątania to sztuka prostoty. Posegreguj rzeczy z każdej kategorii i postaraj się odłożyć do wyrzucenia lub oddania te, które nie są ci potrzebne. Kieruj się rozumem, a nie sercem, i pamiętaj, że czasem mniej znaczy więcej.
  • Zanim zaczniesz układać rzeczy w szafach i szafkach, dokładnie je umyj.
  • Zacznij porządki od najmniejszych elementów i powoli zmierzaj do największych. Dzięki temu szybciej uporasz się z zadaniem.
  • Wydzielaj w szafach i szafkach strefy, w których układasz konkretny rodzaj rzeczy. Np. w szafie z ubraniami osobno układaj topy, bluzy i spodnie. W kuchni rozdziel przyprawy, produkty sypkie, puszki itd.

Jak zdecydować, które rzeczy zostawić, a które wyrzucić?

Wybieranie rzeczy, które należy wyrzucić, nie jest łatwe. Serce chciałoby zatrzymać niemal wszystkie, ponieważ z każdą wiążą się jakieś wspomnienia. Właśnie dlatego — zgodnie z japońską sztuką sprzątania — powinieneś uciszyć swoje uczucia i dać dojść do głosu rozsądkowi. Pozbądź się ubrań, których nie nosisz i wszystkich rzeczy, których nie używasz. Jeśli coś leżało w szafie i zbierało kurz przez kilka lat, prawdopodobnie tak już pozostanie. Nie ma sensu tego trzymać. Wyrzuć również za małe i za duże ubrania oraz wszystko, co jest zepsute, niekompletne czy w inny sposób uszkodzone. Jeśli nie zmieniłeś rozmiaru lub nie naprawiłeś czegoś do tej pory, zastanów się, jakie są realne szanse, że zrobisz to w przyszłości. W większości przypadków odpowiedź brzmi: raczej nikłe. Rzeczy, których chcesz się pozbyć, nie musisz od razu wyrzucać. Jeśli coś nadaje się do użytku, możesz to przekazać innym lub sprzedać np. w internecie.