PoradyOgarnij mieszkanie raz, a dobrze! Japońska metoda ratuje bałaganiarzy z opresji

Ogarnij mieszkanie raz, a dobrze! Japońska metoda ratuje bałaganiarzy z opresji

Japońska sztuka sprzątania może zmienić twoje życie. Fot. Freepik
Japońska sztuka sprzątania może zmienić twoje życie. Fot. Freepik
13.07.2023 18:40

Japończycy słyną z minimalizmu i na nim właśnie opiera się tokimeki, czyli japońska sztuka sprzątania. Dzięki niej możesz raz a dobrze posprzątać mieszkanie i pozbyć się zbędnych rzeczy. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Japońska sztuka sprzątania zyskała ogólnoświatowy rozgłos dzięki książce Marie Kondo. Pisarka, gospodyni programów telewizyjnych i ekspertka od utrzymania porządku wyjaśniła w pigułce najważniejsze zasady utrzymania porządku w domu. Nie chodzi jednak o regularne sprzątanie i pucowanie, a o filozofię gromadzenia i przechowywania rzeczy.

Na czym polega japońska sztuka sprzątania?

Tokimeki, jak już wspomnieliśmy, mniej dotyczy czystości, a bardziej zaprowadzenia i utrzymania ładu i porządku we wnętrzach, a także szafach i szafkach. Powiedzmy sobie szczerze, większość z nas trzyma w domach mnóstwo zbędnych rzeczy. Najczęściej robimy to z sentymentu. Japońska sztuka sprzątania uczy pozbywania się nadmiaru i zostawiania w mieszkaniu tylko tego, co jest potrzebne. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie poukładanie rzeczy i odkładanie ich na miejsce. Dzięki temu zawsze będziesz wiedział, gdzie co leży, i nie będziesz tracił czasu na szukanie. Wdrażając w życie kilka prostych zasad, możesz uporządkować przestrzeń w domu, a przy okazji sprawić, że będziesz lepiej się w nim czuł.

Japońska sztuka sprzątania w praktyce. Od czego zacząć?

Jeśli dobrze wykorzystasz japońską sztukę sprzątania, możesz cieszyć się porządkiem w domu przez wiele lat. Wystarczy wdrożyć kilka zasad, a następnie odkładać rzeczy na swoje miejsce, by bałagan nie powrócił. Zanim jednak przejdziesz do porządkowania swoich rzeczy, dobrze się do tego przygotuj. Postępuj według kilku zasad:

  • Wyznacz sobie jasny cel. Określ, jak powinna być zorganizowana przestrzeń, by spełniała swoje funkcje i jak najlepiej odpowiadała twoim potrzebom oraz stylowi życia.
  • Sprzątaj kategoriami. W ten sposób będziesz mógł podzielić sprzątanie na etapy, a także odpowiednio posegregować rzeczy. Zacznij od ubrań, a następnie przejdź do książek, dokumentów i zapisków. W kolejnym etapie zajmij się kosmetykami, akcesoriami i sprzętami domowymi. Na koniec zostaw sobie pamiątki i przedmioty o wartości sentymentalnej.
  • Japońska sztuka sprzątania to sztuka prostoty. Posegreguj rzeczy z każdej kategorii i postaraj się odłożyć do wyrzucenia lub oddania te, które nie są ci potrzebne. Kieruj się rozumem, a nie sercem, i pamiętaj, że czasem mniej znaczy więcej.
  • Zanim zaczniesz układać rzeczy w szafach i szafkach, dokładnie je umyj.
  • Zacznij porządki od najmniejszych elementów i powoli zmierzaj do największych. Dzięki temu szybciej uporasz się z zadaniem.
  • Wydzielaj w szafach i szafkach strefy, w których układasz konkretny rodzaj rzeczy. Np. w szafie z ubraniami osobno układaj topy, bluzy i spodnie. W kuchni rozdziel przyprawy, produkty sypkie, puszki itd.

Jak zdecydować, które rzeczy zostawić, a które wyrzucić?

Wybieranie rzeczy, które należy wyrzucić, nie jest łatwe. Serce chciałoby zatrzymać niemal wszystkie, ponieważ z każdą wiążą się jakieś wspomnienia. Właśnie dlatego — zgodnie z japońską sztuką sprzątania — powinieneś uciszyć swoje uczucia i dać dojść do głosu rozsądkowi. Pozbądź się ubrań, których nie nosisz i wszystkich rzeczy, których nie używasz. Jeśli coś leżało w szafie i zbierało kurz przez kilka lat, prawdopodobnie tak już pozostanie. Nie ma sensu tego trzymać. Wyrzuć również za małe i za duże ubrania oraz wszystko, co jest zepsute, niekompletne czy w inny sposób uszkodzone. Jeśli nie zmieniłeś rozmiaru lub nie naprawiłeś czegoś do tej pory, zastanów się, jakie są realne szanse, że zrobisz to w przyszłości. W większości przypadków odpowiedź brzmi: raczej nikłe. Rzeczy, których chcesz się pozbyć, nie musisz od razu wyrzucać. Jeśli coś nadaje się do użytku, możesz to przekazać innym lub sprzedać np. w internecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także