PoradyLajfhakiJeden błąd przy suszeniu grzybów robi z nich truciznę

Jeden błąd przy suszeniu grzybów robi z nich truciznę

czy myje się grzyby przed suszeniem fot, freepik
czy myje się grzyby przed suszeniem fot, freepik

23.09.2023 14:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Suszenie grzybów sprawia, że możemy korzystać z ich dobrodziejstwa nawet po sezonie. To świetny dodatek do zup czy sosów, ale też świątecznych potraw. Wyjaśniamy, czy myje się grzyby przed suszeniem i jak prawidłowo to zrobić.

Okres jesienny to czas grzybobrania. Świeżo zebrane grzyby można od razu usmażyć i spożyć lub ususzyć, aby były gotowe do użycia ich później. Oto nasze wskazówki, dzięki którym nie popełnisz błędu.

Czy myje się grzyby przed suszeniem?

Jesienią grzybiarze zacierają ręce na samą myśl o sezonie grzybowym. Wypad do lasu w celu ich zbierania  jest też pretekstem do spędzenia aktywnie czasu z rodziną. Dla dzieci będzie to nie lada frajdą. Trzeba jednak uważać na trujące grzyby, niektóre gatunki są bardzo podobne do jadalnych. Dlatego na grzybobranie należy chodzić zawsze z kimś doświadczonym! Pełny kosz po powrocie do domu to najlepsza nagroda. Zebrane grzyby można przygotować na wiele sposobów, aby wydobyć ich smak i aromat. Jesienią rozgrzewająca będzie zupa grzybowa. Przed ich obróbką, należy je oczyścić, umyć i osuszyć. Jak to wygląda w przypadku suszenia? Okazuje się, że wiele osób robi błąd i wcześniej myje grzyby, a to może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Woman hold fresh picked wild mushrooms
Woman hold fresh picked wild mushrooms

Jak suszyć grzyby?

Suszenie grzybów polega na odparowaniu nadmiaru wody z zebranych grzybów pod wpływem wysokiej temperatury. W ten sposób zachowujemy ich świeżość i aromat na dłużej. Jest to prosta metoda, która nie wymaga wiele czasu, a pozwala po ususzeniu mieć grzyby zawsze pod ręką - również poza sezonem. Chociaż mówi się, że przed obróbką należy grzyby oczyścić z resztek leśnych i umyć, tak w przypadku suszenia, nie powinno się ich wcześniej opłukiwać pod wodą - tylko oczyścić. Dlaczego? Ponieważ nadmiar wilgoci to idealne środowisko dla rozwoju pleśni, a ta, jak wiadomo, nie nadaje się do spożycia i jest rakotwórcza. Dlatego mycie grzybów przed suszeniem sprawia, że stają się one trucizną. Miej też na uwadze, że nie wszystkie gatunki nadają się do tego. Najlepiej wybierać te, grzyby, które mają suche kapelusze. Poleca się prawdziwki, podgrzybki brunatne, rydze i koźlarze. Maślaki również można suszyć, ale wcześniej należy zdjąć z nich skórkę.

Dried shiitake mushrooms on a wooden background.
Dried shiitake mushrooms on a wooden background.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także