Jeden błąd przy suszeniu grzybów robi z nich truciznę
Suszenie grzybów sprawia, że możemy korzystać z ich dobrodziejstwa nawet po sezonie. To świetny dodatek do zup czy sosów, ale też świątecznych potraw. Wyjaśniamy, czy myje się grzyby przed suszeniem i jak prawidłowo to zrobić.
23.09.2023 14:27
Okres jesienny to czas grzybobrania. Świeżo zebrane grzyby można od razu usmażyć i spożyć lub ususzyć, aby były gotowe do użycia ich później. Oto nasze wskazówki, dzięki którym nie popełnisz błędu.
Czy myje się grzyby przed suszeniem?
Jesienią grzybiarze zacierają ręce na samą myśl o sezonie grzybowym. Wypad do lasu w celu ich zbierania jest też pretekstem do spędzenia aktywnie czasu z rodziną. Dla dzieci będzie to nie lada frajdą. Trzeba jednak uważać na trujące grzyby, niektóre gatunki są bardzo podobne do jadalnych. Dlatego na grzybobranie należy chodzić zawsze z kimś doświadczonym! Pełny kosz po powrocie do domu to najlepsza nagroda. Zebrane grzyby można przygotować na wiele sposobów, aby wydobyć ich smak i aromat. Jesienią rozgrzewająca będzie zupa grzybowa. Przed ich obróbką, należy je oczyścić, umyć i osuszyć. Jak to wygląda w przypadku suszenia? Okazuje się, że wiele osób robi błąd i wcześniej myje grzyby, a to może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia.
Jak suszyć grzyby?
Suszenie grzybów polega na odparowaniu nadmiaru wody z zebranych grzybów pod wpływem wysokiej temperatury. W ten sposób zachowujemy ich świeżość i aromat na dłużej. Jest to prosta metoda, która nie wymaga wiele czasu, a pozwala po ususzeniu mieć grzyby zawsze pod ręką - również poza sezonem. Chociaż mówi się, że przed obróbką należy grzyby oczyścić z resztek leśnych i umyć, tak w przypadku suszenia, nie powinno się ich wcześniej opłukiwać pod wodą - tylko oczyścić. Dlaczego? Ponieważ nadmiar wilgoci to idealne środowisko dla rozwoju pleśni, a ta, jak wiadomo, nie nadaje się do spożycia i jest rakotwórcza. Dlatego mycie grzybów przed suszeniem sprawia, że stają się one trucizną. Miej też na uwadze, że nie wszystkie gatunki nadają się do tego. Najlepiej wybierać te, grzyby, które mają suche kapelusze. Poleca się prawdziwki, podgrzybki brunatne, rydze i koźlarze. Maślaki również można suszyć, ale wcześniej należy zdjąć z nich skórkę.