PoradyDomowe trikiJedna szklanka tego składnika sprawi, że skrzydłokwiat wypuści nowe kwiaty

Jedna szklanka tego składnika sprawi, że skrzydłokwiat wypuści nowe kwiaty

nawóz do skrzydłokwiatów, fot. Getty Images/Genialne
nawóz do skrzydłokwiatów, fot. Getty Images/Genialne
Adrianna Trusiuk
07.09.2023 11:58

Skrzydłokwiat to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Odpowiednio zadbany, jest w stanie rozrosnąć się do naprawdę imponujących rozmiarów. Jeśli chcesz przyśpieszyć wzrost rośliny, przygotuj domowy nawóz do skrzydłokwiatów.

Ta roślina jest nie tylko piękna, ale też bardzo pożyteczna. Badania przeprowadzone przez NASA udowodniły, że skrzydłokwiat posiada zdolność oczyszczania powietrza z substancji lotnych, takich jak formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroeten czy czad.

Jak dbać o skrzydłokwiat, aby szybko się rozrósł?

Skrzydłokwiat to roślina, która naturalnie występuje na terenach Ameryki Środkowej i Południowej. Odpowiednio pielęgnowany, pnie się wysoko w górę. W momencie kwitnienia, zza pięknych, zielonych liści wyłaniają się białe kwiaty, które przypominają skrzydła. Jak dbać o roślinę? Zacznijmy od stanowiska. Skrzydłokwiat potrzebuje dużo światła, aby móc się rozwijać, jednak nie powinien przebywać w "ostrym" słońcu. Druga, równie istotna kwestia to ziemia. Powinna być lekka, żyzna, przepuszczalna o lekko kwasowym odczynie. Raz w roku powinno się przesadzić roślinę. Najlepiej jest robić to wiosną. Ze względu na to, że korzenie skrzydłokwiat są bardzo wrażliwe na przelanie, dno doniczki warto usypać niewielką warstwą drenażu, np. z keramzytu.

Nawóz do skrzydłowiata, fot. Adobe Stock
Nawóz do skrzydłowiata, fot. Adobe Stock

Domowy nawóz do skrzydłokwiatów

Jak często podlewać tę niezwykłą roślinę? Wszystko zależy od pory roku. Wiosną i latem powinno się robić to dwa, trzy razy w tygodniu, używając przy tym niewielkiej ilości odstanej, przegotowanej wody. Jesienią i zimą — raz w tygodniu, również ostaną, przegotowaną wodą. Skrzydłokwiat przepada za wilgocią. Jeśli marzysz o dużym, intensywnie zielonym okazie, zainwestuj w dobry nawilżać powietrza i postaw to tuż obok kwiatu. W krótkim czasie zauważysz, jak wypuszcza coraz więcej nowych liści. Zdarza się jednak, że nawet kiedy zapewnimy roślinie odpowiednie warunki wzrostu, nagle zaczyna ona marnieć, liście stają się żółte i natychmiast opadają. Jeśli wykluczysz choroby grzybowe czy atak szkodników, przygotuj domowy nawóz do skrzydłokwiatów, który szybko postawi roślinę na nogi. Potrzebujesz jednego produktu — pełnej szklanki ryżu. Rodzaj czy wielkość nie ma znaczenia. Nada się ryż brązowy, jaśminowy, paraboliczny czy dziki. Ryż wsyp do misy blendera kielichowego i zalej go dwoma litrami letniej wody. Blenduj tak długo, aż konsystencja stanie się idealnie gładka. Tak przygotowany nawóz przelej przez sitko i podlej nim roślinę. Zabieg powtarzaj dwa razy w tygodniu, jeśli skrzydłokwiat jest w nie najlepszej kondycji, a jeśli chcesz przyśpieszyć wzrost, raz na dwa tygodnie. Pierwsze efekty zauważysz już po miesiącu.

Nawóz do skrzydłokwiatów, fot. Adobe Stock
Nawóz do skrzydłokwiatów, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także