Jego jad powoduje bóle głowy, wymioty i biegunkę. Spotkasz go nad wodą
Chociaż mówi się, że pająki w Polsce nie są jadowite, mimo to gryzą. Większość jednak nie jest w stanie przebić się przez naszą skórę. Jest jednak jadowity pająk, który jest wyjątkiem od reguły. Jego ugryzienie może nas przyprawić o niemały ból. O jakim pająku mowa?
Wiele osób czuje ogromny strach przed pająkami, dlatego najchętniej na ich widok sięgnęłaby po zraszacz ognia lub zwykły klapek albo po prostu uciekła. Ten mechanizm obronny przyda się w przypadku bagnika nadwodnego, od którego lepiej trzymać się z daleka. Dowiedz się dlaczego.
Jadowity pająk w Polsce
Mimo że za najbardziej jadowitego pająka uznaje się czarną wdowę, nie tylko ona należy do grona jadowitych pająków. Okazuje się, że nie mniej groźny jest bagnik nadwodny. Spotkanie z nim może przysporzyć nam nie lada kłopotów. Na szczęście nie stwarza on zagrożenia dla życia - chyba, że masz alergię na jad. Jest to pająk, którego, chociaż rzadko można spotkać, należy na niego uważać. Dobrze znają go wędkarze, ponieważ bagnik żyje przy zbiornikach wodnych, rzekach, wilgotnych łąkach i w okolicach bagien. Świetnie porusza się po wodzie, a nawet umie nurkować! Jest to pająk, który nie tworzy sieci, a poluje! Nie jest to, jak widać typowy przedstawiciel tego gatunku.
Objawy ukąszenia jadowitego pająka
Jak już mówiliśmy, bagnik nadwodny to pajęczak, którego najlepiej jest unikać. Jeśli nas ugryzie, musimy mieć na uwadze, że jego ukąszenia ciężko się goją. Co więcej, są one bardziej bolesne niż ugryzienia innego pająka, choćby krzyżaka. Aparat gryzący tego pajęczaka jest mocniejszy od innych, dlatego z łatwością przebija się przez skórę. Jad, który dostanie się do naszego organizmu, powoduje ostre bóle głowy, biegunki i wymioty. Pająk ten jednak nie atakuje sam z siebie, chyba że odczuje zagrożenie. Raczej na widok człowieka chowa się pod wodę. Sygnałem alarmowym jest dla niego sytuacja, kiedy znajdziemy się w okolicy samicy z potomstwem. Wtedy o ugryzienie nietrudno. Dlatego lepiej zachować ostrożność i oddalić się, kiedy trzeba.