Jesieniarski trik - robię kąpiel dyniom ozdobnym. Długo leżą i nie gniją
Dynie — nie tylko te halloweenowe — stanowią klimatyczną, jesienną ozdobę. Niestety po jakimś czasie zaczynają marszczyć się i psuć. To całkiem normalny proces, który na szczęście można nieco opóźnić. Podpowiadamy, co zrobić, żeby dynia nie gniła.
17.10.2023 10:44
Nie tylko robimy z nich lampiony na Halloween, ale też przerabiamy na stojaki na jesienne kwiaty lub układamy z nich klimatyczne, kolorowe kompozycje. Dynie mogą być piękną dekoracją naszych domów i werand przez cały październik i listopad — pod warunkiem, że ładnie wyglądają i się nie psują. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak powinna być zakonserwowana dynia, żeby nie gniła. Jest prosty domowy sposób, by pięknie się prezentowała przez długi czas. Wystarczy połączyć 3 składniki.
Czym konserwować ozdobną dynię?
Bez względu na to gdzie zamierzasz ułożyć dynię ozdobną (w całości czy wykonany z niej lampion na Halloween), powinieneś odpowiednio ją zakonserwować, żeby nie gniła. Jest prosty sposób, by to zrobić i cieszyć się klimatyczną ozdobą. Potrzebujesz jedynie 3 litrów wody, 2 łyżek wybielacza w płynie i odrobiny płynu do naczyń. Tyle wystarczy, by zabezpieczyć warzywo i zachować jego ozdobne walory na długi czas.
Co zrobić, żeby dynia nie gniła?
Wykonanie kąpieli konserwującej dynię nie jest skomplikowane.
- Połącz w misce wodę z wybielaczem i płynem do mycia naczyń.
- Następnie umieść w naczyniu swoją dynię (lub kilka, jeśli się zmieszczą).
- Pozostaw warzywo na 15-30 minut.
- Po upływie wyznaczonego czasu wyjmij je i dokładnie osusz.
- Tak zabezpieczona dynia nie będzie gniła. Jeśli chcesz wykonać z niej lampion na Halloween, możesz spokojnie przystąpić do obróbki.
Jak wyciąć dynię na Halloween?
Robienie lampionów na Halloween to świetna zabawa, więc z powodzeniem możesz zaangażować w nią dzieciaki.
- Najpierw odetnij górną część dyni (tzw. czapeczkę). Najlepiej jest wbić nóż w odległości ok. 5 cm od ogonka.
- Podczas wyciągania, obracaj czapeczkę. Dzięki temu wraz z nią wyciągniesz ze środka więcej nitek miąższu i pestek.
- Oczyść środek dyni, używając łyżki lub noża.
- Teraz puść wodze fantazji! Narysuj na dyni oczy, nos i usta lub inne wzory (wszystko zależy od twojej kreatywności), a następnie wytnij je za pomocą niewielkiego, ale ostrego noża.
- Na koniec wstaw do wydrążonego warzywa świeczkę i gotowe!
Jak zabezpieczyć wyciętą dynię, żeby otwory nie czerniały?
Wiesz już, co zrobić, żeby dynia nie gniła. Zdarza się jednak, że nawet po zakonserwowaniu wybielaczem, wnętrze otworów wyciętych w halloweenowej ozdobie robią się czarne. Możesz temu zapobiec, stosując prosty trik. Posmaruj miejsca nacięć wazeliną. Jeśli chcesz, by lampion ładnie pachniał, możesz również posmarować je zmielonym cynamonem lub gałką muszkatołową.