PoradyLajfhakiJesienny nawóz do borówek robię z resztek jedzenia. Rosną po nim jak szalone!

Jesienny nawóz do borówek robię z resztek jedzenia. Rosną po nim jak szalone!

Jesienny nawóz do borówek, fot. Freepik, Gettyimages
Jesienny nawóz do borówek, fot. Freepik, Gettyimages
26.09.2023 17:38

Nastał idealny czas w roku, by przygotować jesienny nawóz do borówek. Teraz, gdy dni są jeszcze ciepłe, można śmiało eksperymentować z nawożeniem krzaków w ogrodzie. Dobrze zadbana roślina odwdzięczy się przy następnych zbiorach!

Masz na swojej posesji borówkę amerykańską? Jeśli chcesz, by w następnym sezonie uginała się od owoców, koniecznie wypróbuj ten przepis na domowy nawóz. Wystarczy zaledwie kilka składników, które nietrudno zgromadzić. Zmieszaj je i odczekaj kilka dni, by odżywka nabrała mocy.

Jesienny nawóz do borówek amerykańskich

Ten krzak można spotkać praktycznie w każdym ogrodzie. Ich uprawa nie jest trudna, lecz wymaga stałego nawożenia, gdyż gleba musi być odpowiednio zakwaszona, a także dobrze przepuszczalna i lekka. W innym wypadku korzenie nie będą miały szansy odpowiednio się rozwijać. Zamiast lecieć do ogrodniczego, wykorzystaj to, co masz w domu i zrób genialny nawóz odżywczy. Co ciekawe, to jeden ze sposobów na wykorzystanie czerstwego chleba, więc warto go odkładać, zamiast wyrzucać. Do 10 l wody dosyp 2 kg suchego, pokruszonego pieczywa. Zawartość pojemnika nakryj i odstaw na okrągłe 7 dni, przy czym codziennie powinno się przemieszać płyn. Po upływie tego czasu podlej krzaki nawozem, a kawałki chleba wkopuj płytko w ziemię. Roślinka pobierze sobie wszystko, czego potrzebuje.

Obraz

Ekologiczna gnojówka, którą ubóstwiają borówki

Roślinne resztki (liście, trawę, korzenie roślin, szyszki itp.) dobrze przerobić na odżywczy kompost. Mogą być świeże, jak i te wysuszone — ważne, by było ich całe wiadro (ok. 10 litrów). Jeśli masz w ogrodzie jakieś drzewo iglaste, możesz wykorzystać same szyszki i igły w proporcji 1:1. Zawartość wiadra zalej wodą i porządnie ugnieć. Zostaw całość na 10 dni, by zaszły odpowiednie procesy rozkładu. Po tym czasie możesz wykorzystywać gnojówkę do podlewania roślin. Należy ją rozcieńczyć z wodą (litr kompostu na litr wody). Borówki nawoź w ten sposób raz na dwa tygodnie, by nie przesadzić z ilością. Możesz również wykorzystać ją na innych krzakach w swoim ogrodzie, niekoniecznie tych owocujących. Wszystkie rośliny zaczerpną nieco składników z naturalnej odżywki.

Jesienny nawóz do borówek, z resztek jedzenia, fot. Freepik
Jesienny nawóz do borówek, z resztek jedzenia, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także