Kompostowa herbata to nowy wymiar nawozu. Twoje rośliny ją pokochają

Kompostowa herbata to nowy wymiar nawozu. Twoje rośliny ją pokochają

kompostowa herbata, fot. Getty Images
kompostowa herbata, fot. Getty Images
09.07.2023 14:54

Uprawa roślin to przede wszystkim dbanie o dobre warunki dla ich rozwoju. Jednym ze sposobów na to, aby mieć udane zbiory, jest kompostowa herbata. Dowiedz się, jak można ją przygotować. To bardzo ekologiczne rozwiązanie.

Uprawiając ogród, staramy się rezygnować z gotowych nawozów, które można zakupić w sklepie. Uważamy, że o wiele korzystniej jest czerpać z natury. Poznaj nasz przepis na herbatę kompostową, która odżywi twoje rośliny.

Czym jest kompostowa herbata?

Bardzo cenimy sobie ekologiczne rozwiązania i staramy się (zarówno w domu, jak i w ogrodzie) stosować metody zero waste. W skrócie oznacza to, że wolimy sprzątać i uprawiać rośliny tak, aby niczego nie marnować. Zainspirował nas do tego znajomy ogrodnik, który zdradził nam swój przepis na kompostową herbatę. To nic innego jak woda wzbogacona organicznym kompostem. Kiedy ją zrobiliśmy i zastosowaliśmy w ogrodzie, byliśmy pozytywnie zaskoczeni otrzymanym rezultatem. Teraz dzielimy się tą tajną recepturą również z tobą. Jest ona bardzo łatwa w przygotowaniu i na pewno sobie z tym poradzisz.

Obraz

Jak przygotować herbatę z kompostu?

Jak już wspomnieliśmy, kompostowa herbata jest bardzo prosta do zrobienia — wymaga jedynie odrobiny cierpliwości. Dlaczego? Ponieważ jej przygotowanie zajmuje nawet kilka godzin. Najpierw zgromadź: ok. 10 litrów wody, 5 filiżanek w pełni przerobionego i rozłożonego kompostu, wiadro, łopatę, filtr, butelkę z rozpylaczem.

Przygotowanie krok po kroku:

  • wsyp do wiadra kompost,
  • zalej wiadro do pełna wodą (najlepiej sprawdzi się deszczówka),
  • delikatnie zamieszaj całość kilka razy,
  • odstaw wiadro w zacienione miejsce, aby roztwór trochę odstał.

Uwaga! Jeśli wiadro zostawisz w słońcu, to w kompostowej herbacie rozwiną się bakterie. Lepsze będzie więc miejsce zacienione.

  • Czas parzenia naparu zależy od temperatury na zewnątrz. Jeśli jest powyżej 15 stopni Celsjusza, herbata parzy się 12-36 godzin. Miej na uwadze, że im niższa temperatura, tym dłuższy czas parzenia.
  • Po upływie wyznaczonego czasu, napar odcedź, a resztki wyrzuć do kosza.

Jeśli twoja herbata kompostowa nie wyszła bardzo ciemna, to nie musisz jej rozwadniać. W innym wypadku koniecznie rozcieńcz ją z wodą w proporcji1:3. Na koniec przelej napar do butelki ze spryskiwaczem i używaj od razu na rośliny, ponieważ herbata szybko traci składniki odżywcze i wietrzeje. Możesz ją przechowywać przez 4-5 dni.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także