PoradyJeśli jadłeś to wieczorem, nie dziw się, że nie możesz spać. To przepis na bezsenną noc

Jeśli jadłeś to wieczorem, nie dziw się, że nie możesz spać. To przepis na bezsenną noc

Oto czego lepiej nie jeść przed snem. Fot. Freepik
Oto czego lepiej nie jeść przed snem. Fot. Freepik
28.09.2023 16:42

Przyjmuje się, że ostatni posiłek powinno się zjadać 2-3 godziny przed snem, by organizm miał czas go strawić. Dla jakości snu nie bez znaczenia jest również to, co znajdzie się wieczorem na twoim talerzu. Oto czego lepiej nie jeść przed snem. Wyklucz te rzeczy ze swojej diety, a zapomnisz o bezsenności.

Na jakość i długość snu wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest nasza dieta. Lepiej wiedzieć, czego nie jeść przed snem, by uniknąć kłopotów z zasypianiem i płytkim snem. Kiepskim wyborem okazuje się wiele popularnych wieczornych przekąsek oraz dań.

Czego lepiej nie jeść na kolację?

Specjaliści odradzają spożywanie wieczorem curry i innych ostrych dań. Wszystko przez to, że zwykle są doprawiane ostrą papryką. Za jej smak odpowiada kapsaicyna. To ona powoduje odczucie ostrości i pieczenia w ustach. Również za jej sprawą rozgrzewa się cały nasz organizm. W związku z tym trudniej jest nam zasnąć i utrzymać długi, głęboki sen. Jeśli lubisz ostre potrawy, lepiej zjedz je w porze obiadu, by uniknąć takich kłopotów w nocy.

Czego nie powinno się jeść przed snem? Fot. Freepik
Czego nie powinno się jeść przed snem? Fot. Freepik

Czego nie jeść przed snem?

Poza ostrymi daniami przed snem warto unikać również nadmiaru cukru oraz tłuszczu. Z tego powodu kiepskim wyborem są m.in. wszystkie popularne wieczorne przekąski. Jeśli chcesz dobrze spać, lepiej nie jedz:

  • chipsów — są ciężkostrawne i mogą powodować koszmary, zawierają też dużo soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i może powodować pogorszenie jakości snu,
  • czekolady — zawiera cukier, kofeinę oraz teobrominę, które działają pobudzająco,
  • sera, bekonu i pepperoni — zawierają tyraminę — aminokwas, który pobudza czujność i utrudnia zasypianie,
  • lodów i innych słodyczy — przez nie początkowo poziom cukru we krwi rośnie, a następnie (gdy już śpisz) gwałtownie spada, przez co rośnie ilość kortyzolu i organizm się wybudza.

Co można zjeść przed snem?

Wiesz już, czego nie jeść przed snem. Jak zatem zabić wieczorny głód, by sobie nie zaszkodzić? Przede wszystkim kolacja powinna być sycąca, ale lekkostrawna. Badania wykazały, że dobrym pomysłem jest jedzenie wieczorem kiwi. Już 2 sztuki zjedzone na ok. 1 godzinę przed snem ułatwiają zasypianie i zapewniają lepszy, głębszy sen. Warto również wybierać produkty bogate w tryptofan — aminokwas, który wspiera produkcję melatoniny nazywanej hormonem snu. Należą do nich m.in.: jajka, mleko, banany, orzechy oraz pestki dyni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także