Jeśli masz te rośliny w ogrodzie, to nie dziw się, że pełno w nim kleszczy!
Te popularne pajęczaki mają swoje specyficzne upodobania. Jeśli będziesz unikał sadzenia w ogródku niektórych gatunków roślin, jest szansa, że w ogóle się nie pojawią. Podpowiadamy, jakie rośliny przyciągają kleszcze.
18.04.2023 10:04
Ukłucie kleszcza samo w sobie nie stanowi zagrożenia. Problemem jest to, że owad ten może przenosić groźne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Pasożyty są wabione przez ciepło, ruch i zapach potu. Niedawno podpowiadaliśmy, jak je odstraszyć. Jeśli masz ogród, najlepszą ochroną przed kleszczami będzie dobór odpowiednich roślin. Warto zrezygnować z gatunków, które przyciągają kleszcze i postawić na takie, które je odstraszają.
Gdzie żyją kleszcze?
Kleszcze lubią ciemność i wilgoć, dlatego wybierają miejsca, które zapewniają im takie warunki bytowania. Najczęściej można spotkać je w lasach, gęstych zaroślach, na trawnikach (szczególnie niekoszonych), w okolicy stawów oraz wśród miejskiej zieleni. Nie pogardzą również przydomowymi ogródkami, w których znajdą odpowiednie warunki. Aby uniknąć ich wizyty, warto wiedzieć, jakie rośliny przyciągają kleszcze, a jakie je odstraszają.
Jakie rośliny przyciągają kleszcze?
Jak już wspomnieliśmy, kleszcze wybierają miejsca wilgotne i zacienione, dlatego przyciągną je wszystkie rośliny, które mogą stworzyć im takie warunki. Jeśli nie chcesz tych pasażerów za lokatorów swojego ogrodu, powinieneś unikać sadzenia kilku gatunków roślin.
Kleszcze są wręcz przyciągane przez:
- mszaki
Mszaki występują głównie w środowiskach bardzo wilgotnych, np. w runie leśnym. Jeśli rozważasz wykorzystanie ich w zacienionym fragmencie swojego ogrodu, a jednocześnie obawiasz się inwazji kleszczy, być może lepiej zrezygnować z tego pomysłu. Cień i wilgoć to idealne dla nich warunki, dlatego chętnie ukrywają się właśnie w mszakach.
- paprocie
Paprocie, podobnie jak mszaki, są roślinami lubiącymi wilgoć i cień. Nic więc dziwnego, że często stają się siedliskami kleszczy.
- krzewy
Bujne krzewy idealnie chronią przed światłem, a w ich wnętrzu panuje spora wilgoć. Te czynniki sprawiają, że kleszcze chętnie się tam chowają.
- czarny bez
Właściciele dużych ogrodów chętnie umieszczają w nich tę roślinę. Z jej owoców można przygotować m.in. soki, które wzmacniają odporność i wspierają leczenie przeziębienia oraz grypy. Niestety między jego gałęziami można znaleźć wiele pajęczaków, w tym również kleszczy.
- kępy jeżyn
Jeżyny są źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Ich mocno rozrastające się kępy są jednak idealnym siedliskiem dla pajęczaków.
- wysokie trawy
Choć niektórzy sądzą inaczej, kleszcze wcale nie spadają z drzew. Wspinają się na wysokie trawy oraz krzewy. Regularne koszenie trawnika i przycinanie krzaków to dobry sposób, żeby się ich pozbyć.
Jakie rośliny odstraszają kleszcze?
Ochroną przed kleszczami w ogrodzie może być zasadzenie roślin, które je odstraszają. W tym przypadku największe znaczenie ma zapach. Pasożyty nie znoszą aromatu m.in.: lawendy, tymianku, ziela wrotyczu, rozmarynu, kocimiętki oraz mięty pieprzowej.