Jeśli popełnisz ten błąd, w przyszłym roku hortensja nie zakwitnie
Zbliża się sezon jesiennego cięcia roślin. Również właściciele różnych odmian hortensji powoli myślą o tym, by chwycić za sekatory. Trzeba z tym jednak bardzo uważać i wiedzieć, czego nie lubi hortensja. W przeciwnym wypadku można jej bardzo zaszkodzić.
Krzewy hortensji wyglądają efektownie, dlatego wiele osób decyduje się na ich uprawę. Jeśli zasadziłeś tę roślinę w swoim ogrodzie, musisz poświęcać jej sporo uwagi, ponieważ jest dość wymagająca. Duże znaczenie ma m.in. odpowiednie przycinanie pędów. Jeśli nie wiesz, czego nie lubi twoja hortensja, możesz łatwo popełnić fatalny w skutkach błąd i krzew nie zakwitnie w kolejnym sezonie. Podpowiadamy, na co powinieneś uważać.
Jakich warunków potrzebuje hortensja?
Hortensje w większości wolą stanowiska półcieniste od pełnego słońca. Mocno oświetlone stanowiska dobrze posłużą jedynie hortensji bukietowej oraz krzewiastej. Te efektowne rośliny mają też spore wymagania co do jakości gleby. Podłoże do hortensji powinno być kwaśne, próchnicze i bogate w składniki pokarmowe. Krzewy hortensji najlepiej rosną, gdy są regularnie podlewane i mają stale lekko wilgotną ziemię. Duże znaczenie ma również nawożenie hortensji i odpowiednie przycinanie ich pędów. Trzeba przy tym wiedzieć, czego nie lubi hortensja, by jej nie zaszkodzić.
Czego nie lubi hortensja ogrodowa?
Hortensja ogrodowa jest rośliną dwuletnią. W jednym roku wypuszcza pędy, które kwitną dopiero w kolejnym sezonie. W tego powodu przy cięciu rośliny trzeba bardzo uważać. Przede wszystkim nie rób tego jesienią. Pozostaw na zimę wszystkie pędy, a nawet zasuszone kwiatostany. Dzięki temu krzew lepiej przetrwa zimę. Jeśli je usuniesz, osłabisz go i sprawisz, że będzie mniej odporny na mróz. Za sekator możesz chwycić dopiero wiosną. Pamiętaj jednak, by usunąć tylko słabe i cienkie, a także stare, obumarłe pędy. W żadnym wypadku nie odcinaj silnych, młodych gałązek. Jeśli to zrobisz, hortensja ogrodowa nie zakwitnie.
Jak przycinać hortensje bukietowe i drzewiaste?
Wiesz już, czego nie lubi hortensja ogrodowa. Swoje wymagania związane z cięciem mają jednak również inne odmiany tej rośliny. Bardzo popularne hortensje bukietowa oraz drzewiasta są roślinami jednorocznymi. Oznacza to, że wypuszczają wiosną nowe pędy, a kwiaty pojawiają się na nich jeszcze w tym samym roku. Nie ma więc ryzyka, że przycinając krzewy jesienią, zaszkodzisz przyszłorocznemu kwitnieniu. Niewielu ogrodników decyduje się jednak na usuwanie gałązek przed zimą, by nie osłabiać roślin. Podobnie jak w przypadku hortensji ogrodowej warto zostawić pędy z uschniętymi kwiatami do wiosny, by rośliny lepiej zniosły niskie temperatury. Kiedy wiosną zabierzesz się za przycinanie, usuń tylko zeszłoroczne pędy. Łatwo je rozpoznasz po zaschniętych kwiatostanach.