PoradyJeśli ty też popełniasz ten błąd, pozbawiasz truskawki tego, co najlepsze!

Jeśli ty też popełniasz ten błąd, pozbawiasz truskawki tego, co najlepsze!

kiedy usuwać szypułki, fot. Getty Images
kiedy usuwać szypułki, fot. Getty Images
11.05.2023 13:46

Wiesz, kiedy usuwać szypułki z truskawek? Robisz to przed myciem czy dopiero po nim? Moment ich usunięcia jest kluczowy z kilku ważnych powodów. Tymczasem wiele osób popełnia błąd, który może zanieczyścić wnętrza owoców i pozbawić je smaku.

Truskawki to jedne z najpopularniejszych polskich owoców. Mycie ich przed spożyciem jest konieczne, podobnie jak usunięcie szypułek. Obie te czynności są ze sobą powiązane i powinny być wykonywane w odpowiedniej kolejności, by owoce zachowały smak i nie zostały zanieczyszczone od środka. Podpowiadamy, kiedy należy usuwać szypułki.

Kiedy usuwać szypułki z truskawek?

Mycie truskawek jest konieczne, by usunąć z nich resztki ziemi oraz drobne insekty. Drugą czynnością niezbędną przed zjedzeniem owoców lub przygotowaniem z nich przetworów jest usunięcie szypułek. Są dwa rodzaje konsumentów truskawek. Jedni usuwają szypułki przed myciem, a inni dopiero po nim. Tylko jedna grupa nie popełnia błędu. To osoby, które najpierw myją owoce, a dopiero później usuwają szypułki. Odwrotna kolejność ma negatywny wpływ zarówno na higienę, jak i smak oraz wartości odżywcze owoców.

Kiedy usuwać szypułki z truskawek? Fot. Getty Images
Kiedy usuwać szypułki z truskawek? Fot. Getty Images

Dlaczego tak ważna jest wiedza, kiedy usuwać szypułki z truskawek?

Powodów, by myć truskawki z szypułkami, a dopiero później je usuwać, jest kilka.

  • Myjąc truskawki już po usunięciu szypułek, ryzykujesz, że do wnętrza dostaną się drobinki ziemi oraz inne zanieczyszczenia. Przy owocach z szypułkami nie będzie tego problemu.
  • Mycie owoców bez szypułek powoduje, że wypłukiwane są z nich witaminy oraz minerały. Jeśli nie chcesz, by tak się stało, szypułki usuń dopiero po myciu.
  • Woda dostająca się do wnętrza truskawek bez szypułek sprawia, że ich smak staje się rozwodniony. Owoce myte z szypułkami są o wiele lepsze.

Jak prawidłowo myć truskawki?

Skoro wiesz już, kiedy usuwać szypułki, dobrze byłoby również, gdybyś odpowiednio mył truskawki.

  • Ponieważ truskawki są bardzo delikatne i szybko się psują, najlepiej jest myć je krótko przed spożyciem lub obróbką. Jeśli zrobisz to zaraz po zakupie i odstawisz na jakiś czas, zrobią się brzydkie i szybko zaczną się psuć.
  • Mycie powinno być przeprowadzone szybko i sprawnie. Umieść owoce na sitku lub durszlaku i przelej obfitym strumieniem zimnej wody. Możesz też włożyć je do miski i delikatnie przemieszać. W tym przypadku powinieneś zmienić wodę 2-3 razy.
  • Bez względu na to, jaką metodę mycia wybierzesz, staraj się nie moczyć zbyt długo truskawek, by nie rozwodnić ich smaku.

Jak przechowywać truskawki, żeby nie gniły? Zrób KĄPIEL OCTOWĄ

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także