PoradyJeśli zostawiasz to na stole, nie dziw się, że wokół lata mnóstwo os

Jeśli zostawiasz to na stole, nie dziw się, że wokół lata mnóstwo os

Oto co najbardziej wabi osy. Fot. Pixabay
Oto co najbardziej wabi osy. Fot. Pixabay
03.09.2023 11:56

Osy potrafią zaatakować niespodziewanie, a ich ukłucia mogą być groźne dla zdrowia lub nawet życia. Właśnie dlatego większość z nas obawia się tych owadów. Podpowiadamy, co wabi osy, a co je odstrasza. Ta wiedza pozwoli ci zminimalizować ryzyko natknięcia się na te budzące strach stworzenia.

W ostatnich tygodniach osy są bardzo aktywne. Kiedy krążą wokół w czasie grilla czy wypoczynku na świeżym powietrzu, miły nastrój szybko się ulatnia. Wszyscy obawiają się tych owadów, ponieważ ich ukłucia mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Osoby uczulone po ataku osy dostają wstrząsu anafilaktycznego i wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Właśnie dlatego większość z nas chce wiedzieć, co wabi osy, a co sprawia, że trzymają się z daleka.

Czy należy zabijać osy?

Każde stworzenie ma do odegrania swoją rolę w ekosystemie. Również osy, choć niektórym trudno w to uwierzyć. Przede wszystkim owady te zapylają rośliny. Pomagają też zwalczać niektóre ogrodowe szkodniki, w tym kleszcze, mszyce, mączniki i gąsienice. Z tego powodu zabijanie os może nie być najlepszym pomysłem. Jeśli chcesz uniknąć ukąszenia, postaraj się zminimalizować ryzyko spotkania z osą. Wystarczy wiedzieć, co wabi, a co odstrasza te groźne insekty.

Co wabi osy? Fot. Pixabay
Co wabi osy? Fot. Pixabay

Co wabi osy?

Pewnie zauważyłeś, że osy najczęściej pojawiają się w okolicy jedzenia. Musisz wiedzieć, że owady te są łasuchami i zawsze zlatują się tam, gdzie jest szansa na skosztowanie cukru. Najbardziej przyciągają je słodycze i dojrzałe owoce. Nie gardzą także piwem oraz winem. Może zwabić je również mięso, ale zwykle osy są skłonne skusić się na nie wczesnym latem. Ogólnie rzecz ujmując, aby uniknąć spotkania z groźnymi owadami, lepiej odpuścić sobie biesiadowanie na zewnątrz. Atrakcyjne są dla os również wszelkie aromaty kwiatowe. W związku z tym ryzykowne jest używanie perfum lub kosmetyków, które zawierają kwiatowe nuty.

Warto wiedzieć, co wabi osy. Fot. Freepik
Warto wiedzieć, co wabi osy. Fot. Freepik

Co odstrasza osy?

Wiesz już, co wabi osy. A co je odstrasza? W tym przypadku również sekret tkwi w zapachach.

  • Umyj ogrodowe meble wodą z octem lub olejkiem eterycznym o zapachu drażniącym owady (np. goździkowym lub z drzewa herbacianego).
  • Rozwieś na tarasie i w domu kawałki cytryny z powbijanymi goździkami.
  • Ustaw w domu i na balkonie świeże zioła: tymianek, bazylię lub miętę majeranek.
  • Posadź w doniczkach kwiaty, których zapach odstrasza osy, np. lawendę lub bratki. Owady nie przepadają również za niektórymi odmianami pelargonii.
  • Wykorzystaj świece zapachowe. Poza wspomnianymi aromatami dobrze sprawdzi się również woń kawowa.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także