Jest prawie w każdym zamrażalniku. Mało kto wie, do czego służy
Przyszedł czas, by rozmrozić zamrażarkę, lecz nie wiesz, jak się za to zabrać? To bardzo proste, lecz trzeba wystrzegać się pewnych popularnych błędów.
Zamrażarka zamrażarce nierówna, więc do każdego sprzętu podchodzimy indywidualnie. Po pierwsze trzeba sprawdzić, czy nasze urządzenie nie ma funkcji "No Frost". Większość nowych sprzętów ją posiada, a to oznacza, że nie musisz nic z nią robić. Jeśli jednak masz starszy sprzęt, od czasu do czasu musisz go rozmrozić.
Po co rozmrażać zamrażarkę?
Szufladki zamrażarki się nie domykają, a na ściankach widzisz gruby szron? To czas, by przeprowadzić operację rozmrażania sprzętu. Zazwyczaj robimy to właśnie wtedy, gdy zaczyna nam coś przeszkadzać, lecz cały zabieg powinien się odbyć minimum raz na trzy miesiące. Maszyny pozbawione lodu zużywają mniej prądu i o wiele rzadziej mają awarie. Mniej energii równa się niższym rachunkom, a uwierz, chłodziarka pochłania sporo prądu. Jest to związane z tym, że silnik nie musi stale pracować na pełnych obrotach. Ponadto w czystym urządzeniu żywność znacznie mniej się psuje i jest o wiele smaczniejsza. Jeśli dawno nie robiłeś rozmrażania, to znak, by o nim pomyśleć.
Jak rozmrozić zamrażarkę? Zwróć uwagę na ten element
Aby rozmrozić urządzenie, opróżnij wszystkie półki, otwórz drzwiczki, a następnie wyciągnij wtyczkę z zasilania, by urządzenie przestało pracować. W tym momencie ludzie pozostawiają chłodziarkę, by cała woda się rozpuściła. Prawda jest taka, że w dolnej części urządzenia znajduje się specjalny zawór czy lejek, którym spłynie nadmiar wody. Trzeba go otworzyć lub wysunąć, gdy zaczyna się proces rozmrażania. Służy właśnie do odprowadzania wody. To, gdzie się znajduje i jak wygląda, jest zależne od modelu chłodziarki, więc możesz go szukać na własną rękę lub poszperać w instrukcji. Po wyciągnięciu półek powinieneś go dostrzec bez większych problemów.
I co dalej?
Podstaw pod niego jakieś naczynie. Najlepiej sprawdzi się blaszka z piekarnika, która częściowo zmieści się pod lodówką. Próg chłodziarki zabezpiecz jednak i tak ręcznikiem, by jakieś resztki wody nie zalały ci podłogi w całym pomieszczeniu. Kiedy cały lód stopnieje, umyj wnętrze zamrażarki płynem do naczyń i powkładaj szuflady na swoje miejsce. Następnie podłącz urządzenie do prądu, kiedy wszystko już będzie suche. W ten sposób sprawnie rozmrozisz chłodziarkę, a twoje urządzenie zostanie odpowiednio przygotowane na następne miesiące.