PoradyLajfhakiWstawiam do zamrażarki. Nie mija 30 minut, a już nie ma śladu po grubym lodzie

Wstawiam do zamrażarki. Nie mija 30 minut, a już nie ma śladu po grubym lodzie

jak rozmrozić zamrażarkę, fot. Genialne
jak rozmrozić zamrażarkę, fot. Genialne
05.08.2023 12:18, aktualizacja: 05.08.2023 13:09

Szron i lód, które zaczynają się pojawiać w zamrażarce, to sygnał, że nadszedł czas na jej rozmrożenie. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na nadmierne powstawanie szronu i lodu, w tym nieprawidłowe działanie urządzenia, na przykład grzałek. Jednak dziś nie o tym. W tym artykule podpowiemy, jak szybko i skutecznie rozmrozić zamrażarkę.

Nieregularne rozmrażanie zamrażarki może prowadzić do nieprawidłowego jej funkcjonowania, co z kolei wpływa na jakość przechowywanej w niej żywności. Warto zauważyć, że im grubsza warstwa lodu, tym większe rachunki za prąd, ponieważ zamrażarka potrzebuje więcej energii do utrzymania odpowiedniej temperatury. Warto więc pamiętać o regularnym rozmrażaniu zamrażarki.

Ale kiedy i dlaczego powinniśmy rozmrażać zamrażarkę?

Zaleca się przeprowadzanie tej czynności dwa razy do roku. Szron i lód, które gromadzą się w zamrażarce, nie tylko zakłócają jej pracę, ale również korzystanie z niej. Warstwa lodu może blokować drzwi i szuflady zamrażarki, co utrudnia ich otwieranie i zamykanie. Nadmierny szron zmniejsza użyteczną powierzchnię urządzenia, a żywność przechowywana w zamrażarce pokrytej lodem jest źle konserwowana. Ponadto nierozmrożona zamrażarka generuje niepotrzebne koszty i jest bardziej podatna na awarie.

Kiedy i jak rozmrozić zamrażarkę? fot. genialne.pl
Kiedy i jak rozmrozić zamrażarkę? fot. genialne.pl

Jak więc szybko rozmrozić zamrażarkę?

Rozmrażanie zamrażarki nie musi być uciążliwym i czasochłonnym zadaniem, jeśli skorzystasz z kilku prostych trików. Przede wszystkim, pamiętaj o odłączeniu zamrażarki od prądu i wyjęciu z niej wszystkiego, co w niej przechowujesz. Następnie pod urządzeniem ustaw duży pojemnik, do którego będzie ściekać rozmrożony lód, a także przygotuj kilka ręczników i mopa do wytarcia podłogi. Teraz zagotuj wodę w dużym garnku i umieść ją wewnątrz zamrażarki. Pamiętaj, aby naczynie z gorącą wodą nie dotykało bezpośrednio powierzchni zamrażarki — połóż pod nim deskę lub żaroodporną podpórkę. Na koniec zamknij drzwi zamrażarki — para wodna rozmrozi lód i przyspieszy proces rozmrażania. Czasami może być konieczne powtórzenie tego procesu kilka razy, ale mimo to metodę z użyciem wrzątku uważa się za najskuteczniejszą.

Jak zapobiec zbieraniu się lodu w zamrażarce, fot. Unsplash
Jak zapobiec zbieraniu się lodu w zamrażarce, fot. Unsplash

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które ułatwią rozmrażanie zamrażarki:

  • Jeśli lód jest naprawdę gruby, użyj suszarki do włosów, która pod wpływem gorącego powietrza szybko rozmrozi lód.
  • Do przecierania boków zamrażarki czy zdrapywania lodu używaj plastikowych szpatułek lub miękkiej gąbki, aby nie zarysować powierzchni urządzenia.
  • Po rozmrożeniu zamrażarki pamiętaj o jej dokładnym wysuszeniu. Jeśli w zamrażarce pozostanie woda, szron pojawi się znacznie szybciej.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także