PoradyLajfhakiJuż nie stawiam zimą wycieraczek na sztorc. Mechanik zdradził lepszy patent

Już nie stawiam zimą wycieraczek na sztorc. Mechanik zdradził lepszy patent

Poniesione wycieraczki w samochodzie.
Poniesione wycieraczki w samochodzie.
Źródło zdjęć: © Freepik | KrishnaTedjo

03.12.2023 14:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zajeżdżając nocą na parking pod blokiem, widzisz mnóstwo samochodów z podniesionymi wycieraczkami. Kiedyś taka metoda była stosowana przez właścicieli miejsc parkingowych, na których znajdowało się obce auto, w celu upomnienia intruza. Aktualnie ludzie robią tak, by elementy nie przymarzły do szyb w mroźną noc. Czy to najlepsza opcja? Otóż nie.

Kiedy nadchodzi zima, poranny wyjazd do pracy jest często utrudniony przez zaśnieżony samochód, który trzeba odpowiednio przygotować. Odśnieżanie i skrobanie zajmuję ok. 10 minut, co o poranku jest kupą czasu. Kiedy jesteśmy gotowi do jazdy, okazuje się, że wycieraczki ani drgną, bo przykleiły się do szyby. Nim odmarzną, mija sporo cennych minut, dlatego wielu kierowców już po powrocie do domu podnosi je do góry, by uniknąć takich kłopotów. Jest to skuteczna metoda, ale istnieją znacznie lepsze, które zaraz wam przedstawimy.

Jak zabezpieczyć wycieraczki i szybę przed przymarzaniem?

Podnoszenie wycieraczek będzie działać jedynie na piórka, lecz szyba w dalszym ciągu pokryje się lodem podczas mroźnej nocy. W takiej sytuacji najlepiej zainwestować w matę, która ochroni przednią szybę. Wystarczy ją rozłożyć i przycisnąć wycieraczkami do powierzchni. Nie odfrunie nawet jeśli będzie mocno wiało.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Taka ochrona pozwala zaoszczędzić kilka cennych minut o poranku, gdyż po ściągnięciu nie ma mowy o nalocie na szybach. Mata jest wykonana ze specjalnego tworzywa, które nie przywiera, nie moknie i odbija promienie UV. Ludzie stosują alternatywne okłady na szybę, jak koce czy kartony, lecz te mogą przymarzać i sprawiać jeszcze większe problemy. W końcu odrywanie kartonu od szyby o poranku nie jest czymś, czego ktokolwiek chciałby doświadczyć.

Dlaczego mata jest lepsza od podnoszenia wycieraczek?

Warto pamiętać o tym, że podniesiona wycieraczka może się przechylić. Jeśli wieje mocny wiatr, może się zdarzyć, że skrzydełko opadnie z impetem na szybę i spowoduje małe pęknięcie, które z czasem zacznie się rozrastać. Gdy szyba jest zmrożona, staje się o wiele bardziej wrażliwa i bardzo łatwo doprowadzić do jej zniszczenia. Warto również pamiętać o tym, że agresywne skrobanie oszronionej powierzchni może spowodować głębokie rysy, które bardzo ciężko usunąć i jedyne rozsądne rozwiązanie to całkowita wymiana szyby.

Zamarznięta szyba w samochodzie
Zamarznięta szyba w samochodzie© Freepik | kaboompics

Podniesione wycieraczki bardzo łatwo twardnieją, gdyż brakuje im izolacji. Jeśli twarda guma zacznie szorować po szybie, może dojść do trwałych uszkodzeń. Dla własnego komfortu lepiej zainwestować w matę ochraniającą, którą nabędziemy w sklepach motoryzacyjnych i na aukcjach internetowych. Koszt takiego gadżetu to ok. 60 zł. Jest ona wielorazowa i będzie użyteczna przez kilka sezonów zimowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także