PoradyLajfhakiGdy wycieraczki zaczynają piszczeć, robię jedną rzecz. Naprawa trwa kilka sekund

Gdy wycieraczki zaczynają piszczeć, robię jedną rzecz. Naprawa trwa kilka sekund

Skrzypiące wycieraczki da się jeszcze uratować.
Skrzypiące wycieraczki da się jeszcze uratować.
Źródło zdjęć: © Freepik | pvproductions

19.11.2023 14:20, aktual.: 26.06.2024 09:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo że są niepozorne, to bezsprzecznie ułatwiają nam bezpieczną jazdę samochodem. Najczęściej korzystamy z nich, kiedy pada deszcz lub śnieg. Jednak co robić, kiedy nie są już pierwszej świeżości i przy każdym ruchu piszczą?

Pierwszy śnieg już za nami, co oznacza tylko pogorszenie warunków atmosferycznych. Jest to bardzo niekorzystny czas dla wielu kierowców, którzy muszą zachować szczególną ostrożność podczas jazdy nie tylko na oblodzonej powierzchni, ale też w ścianie białego puchu. Warto dokonać przeglądu swojego samochodu, aby nie być niemile zaskoczonym podczas jazdy. Da to nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo.

Co robić, kiedy wycieraczki nie działają, jak powinny?

Irytujący dźwięk piszczących wycieraczek to nie jedyny kłopot. Ten dźwięk sam w sobie nie świadczy o usterce. Nie oznacza to jednak, że działają one bez zarzutu. Prawdziwe niebezpieczeństwo pojawia się, kiedy zacznie sypać śnieg. Wtedy wycieraczki, zamiast się go pozbywać, zaczną rozmazywać go po całej powierzchni szyby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Właśnie dlatego nie mamy dobrej widoczności, a wszystko przysłaniają smugi z zimowej brei. W takiej sytuacji kierowca nie widzi kompletnie nic, przez co może spowodować wypadek. Warto dokładnie przyjrzeć się wycieraczkom, które zazwyczaj nie działają źle przez uszkodzenia mechaniczne. Można w łatwy sposób zaradzić problemowi przy pomocy zwykłej chusteczki higienicznej lub materiałowej szmatki. Wystarczy przetrzeć nimi powierzchnię gumy, a prawdopodobnie zaczną działać bez zarzutu.

Zazwyczaj nieprzyjemny dźwięk powoduje brud, który utrudnia pracę piórom. Bardzo często za wycieraczki trafiają liście, pyłki drzew, a nawet kawałki lodu. Regularne czyszczenie tego elementu przyniesie ogromne korzyści, a ty poczujesz się komfortowo za kółkiem.

Nowe wycieraczki i smużący problem?

Smugi to bardzo poważny problem wielu kierowców, ponieważ pióra powinny działać bez zarzutu. Okazuje się, że brzydkie ślady na szybie to kwestia prawidłowego ustawienia wycieraczek, ponieważ guma powinna suwać po szybie pod odpowiednim kątem. Warto dodać, że musi też mieć luz, który ułatwi poruszanie wycieraczek w górę i w dół.

Dzięki temu prostemu trikowi wycieraczki zaczną działać bez zarzutu.
Dzięki temu prostemu trikowi wycieraczki zaczną działać bez zarzutu. © Pixabay | StockSnap

Wszystko, co trzeba zrobić, to ściągnąć pióro, a następnie w haczykowaty zaczep włożyć klucz płaski. Dzięki niemu w jednej ze stron wygniemy wycieraczkę w prawidłowej pozycji. Wtedy zaczep pióra będzie idealnie przylegał do szyby — powinien utworzyć z nią kąt prosty.

Czy można dostać mandat za wycieraczki?

Nie można otrzymać mandatu za nieprawidłowo działające wycieraczki, co nie oznacza, że kara grzywny cię ominie. Największe zagrożenie stanowi bowiem zabrudzona szyba, a to może słono kosztować. Górna granica mandatu wynosi 5000 zł, ale jest wymierzana tylko w skrajnych przypadkach zaniedbania.

Według przepisów brudna szyba to realne zagrożenie w ruchu lądowym, ale nie mniej ważne jest wyposażenie samochodu w odpowiednie i sprawnie działające urządzenia. Za zaniedbania również grozi dotkliwa kara, ponieważ kierowca jest zobowiązany to utrzymania pojazdu w dobrym stanie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także